Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego UAM w Białej Górze


Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego UAM w Białej Górze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego UAM w Białej Górze - działająca w ramach Zakładu Geoekologii i Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, naukowa stacja badawcza, zlokalizowana w Białej Górze (adres: Biała Góra 6, Międzyzdroje).

Stację powołano do życia 17 kwietnia 1996, na mocy porozumienia między UAM, Wolińskim Parkiem Narodowym i Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Szczecinie. Inicjatorem powstania był prof. dr hab. Andrzej Kostrzewski z Poznania. Przy otwarciu obecny był Stanisław Lorenc - rektor UAM. Stacja przeprowadza badania interdyscyplinarne z różnych dziedzin: botaniki, geologii, geografii i innych. Wyspa Wolin jest obszarem o zróżnicowanej budowie geomorfologicznej, krajobrazowej i przyrodniczej, co daje duże pole do badań naukowych z wielu dziedzin.

Stacja posiada laboratoria naukowe, pracownie i 60 miejsc noclegowych. Kierownikiem jest (2010) dr Jacek Tylkowski. Pierwszym wydarzeniem naukowym w dziejach stacji była ogólnopolska konferencja naukowa na temat monitoringu i funkcjonowania geoekosystemów jeziornych, którą przygotował Instytut Paleogeografii i Geologii UAM.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. len, Biała Góra - nowy adres UAM, w: Życie Uniwersyteckie, nr 10(169)/2007, s.5, ISSN 1231-8825
  2. http://geoinfo.amu.edu.pl/wngig/wydzial/stacje_terenowe3.html - strona o Stacji (dostęp 22.4.2010)
Na podstawie artykułu: "Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego UAM w Białej Górze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy