Stacja meteorologiczna (legenda)


Stacja meteorologiczna (legenda) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Schematyczny opis pomiarów na stacji meteorologicznej używany na mapach synoptycznych w USA

Stacja meteorologiczna (standardowy model stacji meteorologicznej) – graficzne przedstawienie pomiarów ze stacji meteorologicznej umieszczane na mapach pogody, morskich faksymilowych ostrzeżeniach meteorologicznych itp.

Stacja meteorologiczna ilustruje pomiary wykonywane przez fizyczne stacje meteorologiczne a także wyniki z modeli numerycznych, opisane w postaci graficznej i numerycznej na mapach synoptycznych. Pod koniec 20 wieku wyniki były nanoszone ręcznie. Obecnie (2006) coraz częściej model stacji jest drukowany na mapie komputerowo. Należy zwrócić uwagę na jednostki temperatury, widzialności i podstawy chmur, które mogą się zmieniać w różnych krajach (w USA nadal używana jest temperatura w °F i widzialność w milach). Wielokrotnie na mapach synoptycznych naniesiony jest uproszczony model stacji. Jest tak dla stacji automatycznych, w których nie ma pomiaru elementów pewnych pogodowych, a czasami także dla stacji opisywanych wynikami prognoz numerycznych. Dane meteorologiczne używane na mapach synoptycznych zbierane są przez światową sieć meteorologiczną za pomocą depesz, m.in. SYNOP, METAR i inne.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stacja meteorologiczna (legenda)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy