Stacja transformatorowa


Stacja transformatorowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stacja transformatorowa wieżowa w Woli Hankowskiej Stacja transformatorowa słupowa 15 kV/400 V we wsi Marianów koło Leszna Kompaktowa stacja transformatorowa kontenerowa

Stacja transformatorowa (stacja trafo, trafostacja) – stacja elektroenergetyczna, w której następuje rozdzielanie energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć, wyposażone w transformatory lub przekształtniki prądu przemiennego na stały i odwrotnie.

W skład stacji transformatorowych wchodzą:

Najczęściej spotykane stacje transformatorowe służą do transformacji średniego napięcia (np. 20 kV, 15 kV) na niskie (400 V), stąd oznaczenie SN/nn. Są one zazwyczaj budowane jako ostatni element na drodze dostaw energii elektrycznej z elektrowni do klienta.

Stacja transformatorowa zasilana może być z linii napowietrznej lub linii kablowej.

Stacje elektroenergetyczne nazywane są czasem stacjami transformatorowymi.

Spis treści

Podział stacji transformatorowych | edytuj kod

Stacje transformatorowe, z uwagi na miejsce i sposób umieszczenia, można podzielić na:

  • słupowe (napowietrzne),
  • wnętrzowe,
  • kontenerowe, małogabarytowe (miejskie, wolnostojące),
  • mobilne (przewoźne).

Słupowe | edytuj kod

Umiejscowione na słupach, najczęściej betonowych, na specjalnych podestach. Stacje te zazwyczaj są prefabrykowane, czyli istnieje z reguły wiele stacji jednego typu. Dodatkowym elementem takich stacji są ograniczniki przepięć umieszczane pomiędzy linią wchodzącą a transformatorem stacji. W starszych typach stacji dodatkowo znajdowały się bezpieczniki i odłączniki.

Wnętrzowe | edytuj kod

Lokalizowane są zazwyczaj we wnętrzach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych czy przemysłowych i różnią się od siebie w zależności od pomieszczenia, w jakim się znajdują. Z uwagi na wymiary pomieszczenia takie elementy jak transformator, rozdzielnia średniego napięcia, rozdzielnia niskiego napięcia i oszynowanie rozdzielni mogą być różnie usytuowane wobec siebie.

Kontenerowe | edytuj kod

Stacje kontenerowe wykonywane są w formie gotowego kontenera wyposażonego w urządzenia elektryczne (transformatory, rozdzielnice SN, rozdzielnice nN, instalacje wewnętrzne itp.). Stacje takie występują w różnych gabarytach i rodzajach obudowy oraz z różnym wyposażeniem zastosowanym wewnątrz. Mogą to być stacje w obudowie betonowej[1], stalowej lub aluminiowej[2]. Ze względu na rodzaj obsługi dzielą się na stacje z obsługą zewnętrzną (dostęp do urządzeń z zewnątrz - po otwarciu drzwi)[3] i na stacje z obsługą wewnętrzną, posiadające wewnętrzny korytarz obsługi.

Mobilne | edytuj kod

Stacje kontenerowe przemieszczalne - zazwyczaj na płozach (wymagają wtedy do przewiezienia dźwigu i odpowiedniego środka transportu), ale są też wersje typowo mobilne - czyli na kołach, które można podczepić do samochodu z hakiem[4]. Stacje tego typu stosowane są zarówno w energetyce zawodowej, jak też w budownictwie i górnictwie. Stosowane np. przy awarii stacji stacjonarnej (szybkie zorganizowanie zasilania), do zasilania odbiorników przemieszczalnych (np. przy budowie dróg, autostrad itp.) oraz tymczasowego zasilania na placach budowy.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Stacje transformatorowe w obudowie betonowej, „elektromontaz-lublin.pl” [dostęp 2018-02-27]  (pol.).
  2. Stacje transformatorowe w obudowie metalowej, „elektromontaz-lublin.pl” [dostęp 2018-02-27]  (pol.).
  3. STLm-3/1,6b - elektromontaz-lublin.pl, „elektromontaz-lublin.pl” [dostęp 2018-02-27]  (pol.).
  4. STLm-mobile
Kontrola autorytatywna (stacja elektroenergetyczna):
Na podstawie artykułu: "Stacja transformatorowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy