Stadion Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski


Na mapach: 52°13′44,51″N 16°22′41,26″E/52,229031 16,378128

Stadion Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stadion Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski – stadion w Grodzisku Wielkopolskim, przy ul. Powstańców Chocieszyńskich 52. W roku 2004 stadion uznano jednym z najładniejszych i najlepiej wyposażonych obiektów Europy w kategorii do 10 tysięcy w IX edycji Medalu Europejskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1923 roku uwzględniając potrzebę rozwoju sportu, Powiatowa Rada Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego z inicjatywy kapitana Piątkowskiego przystąpiła do realizacji budowy stadionu. Przystąpiono do rozmów z właścicielem majętności Grodzisk-Zamek co do lokalizacji obiektu – wynik tego był jednak negatywny. Jeszcze w maju tego roku zwrócono się z prośbą o pomoc w tej sprawie do byłego Ministra Wojny, generała Kazimierza Sosnkowskiego, który przybył właśnie do swych włości położonych w tutejszym powiecie. Generał poparł pomysł i jako pierwszy ofiarował 30 mórg ziemi podmiejskiej w Opalenicy, celem sprzedaży z przeznaczeniem uzyskanych pieniędzy na budowę stadionu. Do tej akcji dołączyli następnie: hrabina Franciszka Żółtowska z Grąblewa, dając bezpłatnie ziemię podmiejską pod dzisiejszy stadion, Adam Szczerbiński dawniejszy właściciel Rudnik ofiarował cały materiał drzewny na okalenie stadionu i budowę trybuny, Marian Szermer, kupiec z Grodziska podarował 200 ctr. wapna. Z równie szczerą pomocą pospieszyli hrabia Zygmunt Kurnatowski z Gościeszyna, hrabia Ignacy Mielżyński z IwnaDaków Mokrych, książę Olgierd Czartoryski z Siedlec - Granowo, ordynat Stanisław Niegolewski z Niegolewa i inni. Stadion został otwarty 11 listopada 1925 przez gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Poza płytą piłkarską i bieżnią lekkoatletyczną, powstał betonowy kort tenisowy, boiska do koszykówki i siatkówki oraz basen zasilany w świeżą wodę wiatrakiem. Stadion wzbudzał podziw i zainteresowanie w całym ówczesnym województwie poznańskim. Widownia wypełniała go nie tylko podczas meczów piłkarskich, ale głównie za sprawą lekkoatletów Dyskobolii. W czasie wojny stadion – symbol społecznego i patriotycznego wysiłku grodziszczan przeszedł w władanie młodzieżowych organizacji hitlerowskich.

Zabytkowa trybuna drewniana

Do dnia dzisiejszego znajduje się tam zabytkowa drewniana trybuna. Od roku 1996 stadion jest sukcesywnie rozbudowywany. Naprzeciw tzw. „starej trybuny” została wybudowana „nowa trybuna”, w której znajduje się hotel, restauracja, przychodnia lekarska z odnową biologiczną i hydroterapią. 9 maja 2003 roku zostało oddane do użytku sztuczne oświetlenie, a na jesień tego samego roku została zamontowana podgrzewana płyta.

Mecz Warty Poznań z Piastem Gliwice (0:0), 12 września 2020 r.

Po wycofaniu Dyskobolii z rozgrywek ekstraklasy stadion wraz z hotelem GROCLIN wynajmowany jest innym klubom, które organizują w Grodzisku Wielkopolskim swoje obozy przygotowawcze. Gościła tutaj także kilka razy pierwsza reprezentacja, a w 2010 r. ogłoszono, że obiekt ten będzie bazą reprezentacji Polski w czasie EURO 2012[1]. W grudniu 2011 r. poinformowano jednak, że polska reprezentacja zdecydowała się na warszawski hotel Hyatt [2].

29.09.2014 r. Groclin S.A. sprzedał stadion wraz z hotelem Bartłomiejowi Ordanikowi [3].

Frekwencja w ostatnich sezonach | edytuj kod

Mecze reprezentacji Polski na Stadionie Dyskobolii | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mecze kadry A w piłce nożnej.

Mecze Dyskobolii w europejskich pucharach na własnym stadionie | edytuj kod

Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyborcza.pl, poznan.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-26] .
  2. Reprezentacja Polski zamieszka w Warszawie
  3. Informacja o sprzedaży stadionu z hotelem
Na podstawie artykułu: "Stadion Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy