Stadion Stali Mielec


Na mapach: 50,2986°N 21,4358°E/50,298611 21,435833

Stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Stadion Stali Mielec) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stadion piłkarski i lekkoatletyczny Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – stadion w Mielcu przy ul. Solskiego 1. Swoje mecze rozgrywają na nim drużyny klubu piłkarskiego FKS Stal Mielec, jest także używany przez LKS Stal Mielec.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Stadion Stali Mielec przed przebudową Trybuna od strony ul.Kusocińskiego

Pierwsza część stadionu (główne boisko do piłki nożnej) została oddana w listopadzie 1953. Inauguracyjnym meczem było spotkanie towarzyskie z II-ligową Garbarnią Kraków (1:1) podczas uroczystości związanych z otwarciem stadionu. W kolejnym roku do użytku oddano już cały obiekt z 2 trybunami ziemnymi na 7 tys. widzów. Oprócz boiska powstały także bieżnia okólna, skocznie i inne urządzenia do lekkoatletyki, dwa boiska treningowe, boiska do siatkówki i koszykówki oraz korty tenisowe.

W latach 1972–1976 stadion został przebudowany i powstały nowoczesne dwupoziomowe trybuny na 30 tys. widzów (jak się później okazało na meczach z Realem Madryt, Hamburgerem SV oraz KSC Lokeren było 40 tys. kibiców).

W 1979–1980 wykonano sztuczne oświetlenie stadionu głównego. Posiadało ono wtedy największą moc w kraju - 1800 lx. Pierwszy mecz przy światłach odbył się 29 października 1980 i był to pierwszoligowy pojedynek Stal Mielec - ŁKS Łódź (3:0).

Z powodu zmiany ustroju w Polsce, a co za tym idzie powolnego upadku WSK-Mielec, działalność Stali powoli zaczęła się kurczyć. Prywatni sponsorzy nie byli w stanie zapewnić wystarczających środków finansowych w celu utrzymania obiektów jak i samego wielosekcyjnego klubu sportowego. Od 22 lutego 1990 na wschodniej części stadionu funkcjonował bazar w czwartki i soboty do momentu rozpoczęcia remontu obiektu.

W wyniku dużych kłopotów finansowych FKS Stal Mielec został rozwiązany w 1997, a w miejscu jego sekcji powstały niezależne kluby. Stadion jest aktualnie wykorzystywany przez kluby KS FKS Stal Mielec oraz LKS Stal Mielec.

Stadion dzięki decyzji Rady Miasta Mielca został poddanych w latach 2010–2013 generalnemu remontowi (patrz Remont stadionu). Mecz inauguracyjny na ponownie otwartym obiekcie został rozegrany 31 sierpnia 2013 roku o godzinie 19:00 z drużyną Wigry Suwałki[1].

15 lipca 2015 roku Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej poinformowała, że Termalica Bruk-Bet Nieciecza rozegra trzy mecze na stadionie w Mielcu z: Zagłębiem Lubin, Górnikiem Zabrze i Lechem Poznań. Jest to wynik rozwiązania, które pozwoliło klubowi z Niecieczy rozgrywać mecze w Ekstraklasie do czasu zakończenia przystosowania własnego obiektu do wymogów licencyjnych najwyższej klasy ligowych rozgrywek w piłkę nożną w Polsce[2][3][4][5][6][7].

31 sierpnia 2015 roku z powodu przedłużającego się remontu stadionu w Nieczeczy klub Termalica Bruk-Bet Nieciecza przedłużył wynajem stadionu na kolejne trzy spotkania z: Pogonią Szczecin, Górnikiem Łęczna, Lechią Gdańsk[8] 29 października 2015 roku Komisja Licencyjna PZPN z powodu procedur oddania stadionu zaleciła rozegranie meczu drużyny z Niecieczy z Podbeskidziem Bielsko-Biała w Mielcu[9].

W sezonie ekstraklasy 2017/2018 ze względu na terminarz rozgrywek klub Sandecja Nowy Sącz, który rozgrywał dotychczas swoje mecze na stadionie w Niecieczy (z powodu remontu stadionu w Nowym Sączu), wybrał stadion w Mielcu do rozegrania swojego spotkania z drużyną Cracovii w grupie spadkowej Ekstraklasy[10].

Remont stadionu | edytuj kod

Rozbierana trybuna od ul. Solskiego

W pierwotnej starszej wersji przebudowy pojemność stadionu miała zostać zmniejszona z 30 tysięcy do 12 tysięcy widzów. Górne trybuny miały zostać zburzone, dolne natomiast zmodyfikowane i zadaszone. Powstać miała także nowa, zadaszona trybuna w miejscu mostku łączącego obie strony trybun, nowa bieżnia oraz podgrzewana płyta boiska. Odnowione miały zostać maszty oświetleniowe. Koszt remontu szacowany był na 20 milionów PLN. Projekt przebudowy miał być gotowy do końca 2008 roku, prace budowlane miały rozpocząć się w 2009 roku[11][12].

W 2008 do miasta zgłosił się inwestor, który zaproponował nowe rozwiązanie. Według jego planów w ciągu 3–4 lat powstałby nowy stadion na 8500 miejsc, parking i inne obiekty sportowe na terenie obecnych błoń miejskich. W zamian za to otrzymałby tereny na których stoi obecny stadion, na których wybudowałby galerię handlową z multikinem. Po przedstawieniu przez inwestora szczegółów, koncepcja była rozważana przez miejskich radnych, którzy jednak odrzucili złożoną propozycję[13][14].

Biuro Obsługi Budownictwa Mariusz Fabjanowski z Wrocławia wygrało ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej modernizacji stadionu sportowego MOSIR w Mielcu, który kosztował Gminę Miejską Mielec 180 560 złotych. Do przetargu stanęło 14 firm związanych z branżą. Najdroższa oferta opiewała na kwotę grubo ponad milion złotych. Taka cenowa rozbieżność wprawiła w zakłopotanie urzędników, którzy obawiali się, że gdy wybiorą, zgodnie z zasadami przetargu, najtańszego wykonawcę, mogą być kłopoty z wykonaniem dokumentacji[15].

Radni Miasta Mielca brali w głosowaniach pod uwagę następujące koncepcje:

 • wyburzenie starego stadionu i postawienie w tym samym miejscu nowego obiektu
 • remont dotychczasowego stadionu z bardzo szerokimi zmianami i rozwiązaniami
 • wyburzenie obiektu i przeniesienie go w inny rejon miasta.

Zwyciężyła tym samym koncepcja druga. 29 września 2010 roku Urząd Miejski rozpoczął poszukiwania wykonawcy, który w dwa lata przeprowadzi wszystkie prace na obiekcie. W planie jest demontaż górnych trybun, gruntowna modernizacja dolnych wraz z pomieszczeniami znajdującymi się pod nimi, remont tak zwanego mostku pomiędzy trybunami, zadaszenie dolnych trybun, zmiana układów komunikacyjnych, modernizacja hali lekkoatletycznej, budowa nowej bieżni lekkoatletycznej, nowej płyty boiska z infrastrukturą towarzyszącą i remont masztów oświetleniowych[16][17].

Firma, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę na przebudowę mieleckiego stadionu w opinii Urzędu Miejskiego to warszawski Tamex, który prace wycenił na nieco ponad 36,5 miliona złotych. Do przetargu stanęło 12 firm, których oferty sięgały od 36,5 do ponad 52 milionów złotych. W budżecie miasta na 2011 rok znalazło się 12 milionów na pierwszy etap prac, który zakłada totalne przebudowanie trybuny wschodniej stadionu. Wiadomo także, że pieniądze na drugi etap, ponad 24 miliony, będą w zabezpieczone w budżecie w 2012 roku, zgodnie z uchwaloną prognozą finansową miasta[18]. Za ponad 36 milionów firma Tamex rozbierze większą część konstrukcji obecnego stadionu, przebuduje dolne trybuny, zamiast górnych sektorów powstanie dach. Zmodernizowany zostanie mostek, pod którym powstaną nowe wejścia na obiekt. Będzie nowa bieżnia i płyta boiska, z miejscem przygotowanym pod ewentualny montaż w przyszłości ogrzewania murawy. Będą nowe pomieszczenia pod trybunami, rozplanowane i wyposażone we współczesnych standardach, w tym nowa hala lekkoatletyczna. Wyremontowane zostanie oświetlenie meczowe stadionu. Na tarasach powstaną punkty handlowe. Powstanie pełny monitoring, system sprzedaży biletów i identyfikacji kibiców, nowe wyjścia ze stadionu, zniknie fosa oddzielająca trybuny od boiska.

Dotychczasowy przebieg prac remontowych:

 • 12 sierpnia 2006 – oddano do użytku odnowioną płytę boiska.
 • 3 stycznia 2007 – rozpoczął się remont zachowawczy górnych trybun.
 • 6 marca 2007 – rozpoczęło się piaskowanie jednego z górnych sektorów, zmierzające do ratowania górnych trybun.
 • 12 marca 2007 – piaskowanie pierwszego sektora zostało ukończone.
 • 22 kwietnia 2007 – władze miasta wstrzymały remont do odwołania.
 • 6 września 2007 – Rada Miasta Mielca przegłosowała projekt przebudowy stadionu.
 • 11 października 2010 – zgłoszonych zostało dwanaście ofert firm w związku z ogłoszonym przetargiem na remont stadionu.
 • 5 stycznia 2011 – warszawski Tamex, który prace wycenił na nieco ponad 36,5 miliona złotych zwyciężył w przetargu.
 • 24 lutego 2011 – zdemontowano z górnych sektorów sektory numer 8 i 7 i dolnych H i I.
 • 4 marca 2011 – zdemontowano z górnych sektorów sektory numer 6 i 5 i dolnych G i F.
 • 6 marca 2011 – zdemontowano z górnych sektorów sektory numer 4 i 3 i dolnych E i D.
 • 21 marca 2011 – zdemontowano z górnych sektorów sektory numer 2 i 1 i dolnych C, B, A.
 • 22 marca 2011 – początek demontażu rygli podtrzymujących zdemontowane górne sektory.
 • 4 kwietnia 2011 – zakończenie demontażu rygli podtrzymujących górne sektory i zdemontowanie podpór.
 • 14 kwietnia 2011 – zdjęcie tartanu z całej powierzchni bieżni stadionu.
 • 1 czerwca 2011 – początek murowania trybuny wschodniej na fundamentach starej z pustaków białych. Demontaż oświetlenia stadionu z masztów i odmalowywanie konstrukcji masztów oświetleniowych z jej wyczyszczeniem.
 • 1 października 2011 – montowanie prefabrykowanych stropów pod przyszłe trybuny nad pomieszczeniami gospodarczymi.
 • 22 października 2011 – montaż podpór nowego dachu i kratownic konstrukcji podtrzymującej. Prace remontowe wewnątrz trybuny w pomieszczeniach gospodarczych i użytkowych.
 • 18 listopada 2011 – początek demontażu trybuny zachodniej
 • 26 stycznia 2012 – początek montażu nowego oświetlenia na masztach oświetleniowych po skończeniu konserwacji.
 • 29 marca 2012 – montaż pokrycia dachu na trybunie wschodniej.
 • 27 kwietnia 2012 – zakończenie montaż pokrycia dachowego z blachy falistej.
 • 30 kwietnia 2012 – Postawienie pawilonów medialnych i VIP i prace wykończeniowe pod trybuną wschodnią.
 • 21 listopada 2012 – Po wcześniejszej wymianie płyty boiska, stworzenia odpowiedniej jakości gruntu z drenażem zamontowana została nowa murawa.
 • 16 kwietnia 2013 – nałożenie elewacji stadionu koloru szaro-żółtego z przygotowaniami do montażu bieżnie tartanowej.
 • 19 kwietnia 2013 – zamontowanie krzesełek na trybunie wschodniej. Montaże wszelkich instalacji elektrycznych i wodociągowych.
 • 26 kwietnia 2013 – rozpoczęcie montażu bieżnie lekkoatletycznej z wszelkimi niezbędnymi elementami koloru niebieskiego.
 • 6 czerwca 2013 – remonty ciągów komunikacyjnych, kładki kładki łączącej obie trybuny, montaż bram wejściowych na stadion i ogrodzenia.
 • 22 sierpnia 2013 – pierwsza próba nagłośnienia i oświetlenia stadionu.

Frekwencja | edytuj kod

Mecze reprezentacji | edytuj kod

Jeden z 4 jupiterów

Na mieleckim stadionie rozegrano 4 mecze pierwszej reprezentacji Polski:

mecz reprezentacji Polski U-18:

mecz reprezentacji Polski kobiet:

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

 • Józef Witek: Encyklopedia miasta Mielca. Tom 1. Mielec: Wydawnictwo „AWR Korso”, 2004. ISBN 83-906287-7-5.
 • Leszek Śledziona. „Fleszem ze stali (cz.2) jupitery”. „Tygodnik Regionalny Korso”. 29 grudnia 2004.  ISSN 1231-4188.
 • Kadra.pl.

Przypisy | edytuj kod

 1. Stal Mielec - Wigry Suwałki. Ekstraklasa.net. [dostęp 2015-08-16].
 2. Termalica Nieciecza zagra w Mielcu trzy mecze. Oficjalny komunikat klubu Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto / Wydarzenia. www.hej.mielec.pl. [dostęp 2015-08-16].
 3. Termalica Bruk-Bet Nieciecza zagra w Mielcu! Wszystko na to wskazuje! Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto / Wydarzenia. www.hej.mielec.pl. [dostęp 2015-08-16].
 4. Termalica Bruk-Bet. Patryk Fryc: Mielec? Tragedii nie będzie. [dostęp 2015-08-16].
 5. Termalica zagra w Mielcu. [dostęp 2015-08-16].
 6. Grupa Wirtualna Polska: Termalica Bruk-Bet Nieciecza zagra trzy mecze w Mielcu. [dostęp 2015-08-16].
 7. Będzie ekstraklasa w Mielcu. Termalica czeka na potwierdzenie z PZPN-u. nowiny24.pl. [dostęp 2015-08-16].
 8. http://www.hej.mielec.pl/sport2/pilka-nozna/art2677,termalica-w-mielcu-jeszcze-na-trzy-mecze.html
 9. Termalica - Podbeskidzie: mecz zostanie rozegrany w Mielcu - Bruk-Bet Termalica Nieciecza, www.przegladsportowy.pl [dostęp 2017-11-26]  (pol.).
 10. KubaK. Zegarliński KubaK., Sandecja Nowy Sącz musi szukać kolejnego zastępczego stadionu. Zagra w Mielcu?, „nowiny24.pl” [dostęp 2018-05-14]  (pol.).
 11. jest nowa koncepcja!. STALmielec.com, 6/09/2007. [dostęp 24/06/2008].
 12. 20 milionów PLN! tyle ma kosztować nowy wygląd naszego stadionu!. STALmielec.com, 30/01/2008. [dostęp 24/06/2008].
 13. Nowy stadion, nowa galeria - centrum Mielca 2012-2014. hej.mielec.pl. [dostęp 24/06/2008].
 14. nowy stadion dla STALi?!?. STALmielec.com, 26/05/2008. [dostęp 24/06/2008].
 15. Do lipca powstanie dokumentacja projektowa modernizacji stadionu Stali Mielec. Inwestycje - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto / Inwestycje. www.hej.mielec.pl. [dostęp 2015-08-16].
 16. Mielec: W końcu będzie modernizacja? – Stadiony.net, stadiony.net [dostęp 2017-11-26]  (pol.).
 17. Jest przetarg na przebudowę stadionu Stali Mielec! Inwestycje - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto / Inwestycje. www.hej.mielec.pl. [dostęp 2015-08-16].
 18. Poznaliśmy wyniki przetargu na przebudowę stadionu. www.mielec.pl. [dostęp 2015-08-16].
Stadiony I ligi polskiej w sezonie 2019/2020 Stal Mielec FKS Stal Mielec

Na podstawie artykułu: "Stadion Stali Mielec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy