Stalowa Wola


Na mapach: 50°34′34″N 22°03′40″E/50,576111 22,061111

Stalowa Wola w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stalowa Wolamiasto w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim, położone w Kotlinie Sandomierskiej. Przez miasto przepływa rzeka San.

W latach 1945–1975 miasto administracyjnie należało do województwa rzeszowskiego, a w latach 1975–1998 do województwa tarnobrzeskiego.

Według danych GUS z 31 grudnia 2020 roku miasto liczyło 59 623 mieszkańców[2]

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Stalowa Wola powstała na gruntach wsi Pławo i jej przysiółków Chyłów i Swołów. Miasto położone jest na obszarze, który w średniowieczu stanowił część ziemi sandomierskiej Małopolski[3]. Leży w Kotlinie Sandomierskiej, gdzie charakterystyczny pas równin nadrzecznych zwany jest potocznie „Nadsaniem”.

Stacja Stalowa Wola Rozwadów posiada bezpośrednie połączenie z Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Lublinem, Częstochową, Radomiem, Rzeszowem, Opolem, Tarnowem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Zamościem, Przemyślem, Tarnobrzegiem, Sandomierzem i Hrubieszowem.[4]

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 82,52 km²[5]. Miasto stanowi 9,89% powierzchni powiatu.

Miasto jest położone na terenie o wysokościach od 151 do 160 m n.p.m.[6]

Środowisko naturalne | edytuj kod

Ochrona przyrody | edytuj kod

Niedaleko Stalowej Woli, na terenie powiatu, znajdują się dwa rezerwaty przyrody:

W latach 1953–1970 na terenie miasta znajdował się również rezerwat przyrody Sochy[8]. Organizacje przyrodnicze w 2020 r. złożyły wniosek o przywrócenie ochrony rezerwatowej lasu w Sochach[9].

Na terenie gminy Stalowa Wola zlokalizowanych jest 13 pomników przyrody[10] chroniących 15 drzew, w tym najwyższą topolę białą w Polsce, Topolę Pławiankę.

W gminie znajdują się również fragmenty 3 obszarów Natura 2000: Dolina Dolnego Sanu, Puszcza Sandomierska i Enklawy Puszczy Sandomierskiej[11].

Klimat | edytuj kod

Teren Stalowej Woli zalicza się do typu klimatu podgórskich nizin i kotlin. Średnia roczna temperatura wynosi 8 °C. Temperatura najcieplejszego miesiąca lipca wynosi 18 °C, najzimniejszego stycznia – 3,8 °C. Okres wegetacyjny kształtuje się w granicach 200–210 dni. Maksymalne opady deszczu przypadają na miesiąc lipiec, minimalne na luty, natomiast średnia suma rocznych opadów waha się w granicach 600–700 mm. Przymrozki mogą się już zacząć we wrześniu. Dni z pokrywą śnieżna jest 60–90 w ciągu roku, w miesiącach zimowych, przy przeciętnej grubości 5–15 cm. Natomiast szczególnie szkodliwe dla upraw okazują się przymrozki wiosenne, które mogą wystąpić w maju, bądź nawet w czerwcu[12].

Rzeki | edytuj kod

Przez miasto przepływa rzeka San, a także Barcówka, Jelnia i Bukowa[13]. Przy czym najwyższym poziomem czystości charakteryzują się 2 ostatnie. Duże zasoby stanowią wody podziemne, które są głównym źródłem zaopatrzenia ludności w wodę pitną. Obecność rzek stwarza ogromny potencjał jeśli chodzi o zapotrzebowanie w wodę zarówno dla osiedlania się na tym terenie, jak również na potrzeby gospodarcze[14].

Historia | edytuj kod

Drewniany kościół św. Floriana z 1802 roku Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. Staszica Pomnik Walczących o pokój na cmentarzu komunalnym

Miasto powstało jako rezultat decyzji o zlokalizowaniu w pobliżu wsi Pławo między miasteczkami Nisko i Rozwadów w ramach budowy COP tzw. Zakładów Południowych. Pierwsze historyczne wzmianki na temat wsi Pławo, na terenie której powstało miasto, pochodzą z 1. połowy XV wieku. W pobliskim Przyszowie znajdował się dwór łowiecki króla Władysława Jagiełły, zbudowany przed 1358 rokiem przez Kazimierza Wielkiego. W końcu XV wieku Pławo było wsią królewską. Osiadła ludność trudniła się łowiectwem, wyrębem drzew, bartnictwem, uprawą roli, a także flisactwem, czyli spławianiem drewna. W pieczęci wsi Pławo znajdowały się dwa skrzyżowane wiosła[15]. Dzisiaj natomiast w mieście jest osiedle flisaków. W czasie potopu szwedzkiego w roku 1656, widły Wisły i Sanu stały się miejscem bitwy wojsk hetmana Stefana Czarnieckiego z wojskami króla Karola Gustawa.

W czasie I rozbioru Polski w 1772 r. królewska wieś Pławo weszła w skład kameralnego dominium Nisko, należącego do skarbu austriackiego. W latach 1837–1867 dobra te stanowiły prywatną własność baronów Reichenbachów. Następnie przeszły w ręce magnackiej rodziny Rességuier. Podczas I wojny światowej dobra zostały sprzedane obszarnikowi Maksymilianowi Franckemu.

Przełomowym momentem dla mieszkańców Pława było zatwierdzenie w 1937 roku planu Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowa od 1938 roku Zakładów Południowych na terenach wsi. Głównym inicjatorem planu i autorem programu był ówczesny wicepremier i minister skarbu, budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwiatkowski. Przed wybuchem II wojny światowej powstała część zakładów oraz osiedla przyfabryczne nazwane Stalowa Wola. Nazwa miasta pochodzi od słów ówczesnego ministra spraw wojskowych, gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który o planie budowy COP mówił, że jest to stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność[16].

W latach okupacji w osiedlu i hucie działał ruch oporu. Funkcjonowała tu Placówka AK „Stalowa Wola”, „154” należąca do Obwodu AK Nisko. Za udział w konspiracji zginęło wielu mieszkańców. Masowo wywożono tu więźniów z zamku w Rzeszowie na miejsca publicznych straceń, np. w Charzewicach w październiku 1943 r. rozstrzelano 20 osób.

Miejscowość została wyzwolona po walkach, które oddziały radzieckie I Frontu Ukraińskiego stoczyły 1 i 2 sierpnia 1944 roku (wiosną 1945 roku na rynku w Rozwadowie wzniesiono Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej[17]). W Stalowej Woli rozpoczęły się represje stosowane przez NKWD[18]. W dniu 1 kwietnia 1945 r. Stalowa Wola otrzymała prawa miejskie.

W 1953 roku miasto zostało wydzielone jako odrębny powiat miejski. W 1973 przyłączono do niego Rozwadów, a w 1977 – Charzewice. W latach powojennych rozpoczął się dynamiczny rozwój miasta. Powstały nowe osiedla, ulice, budynki użyteczności publicznej, wiele zakładów przemysłowych i usługowych, szkoły podstawowe, średnie i wyższe, baza kulturalna i sportowa.

Rozwój miasta był nierozerwalnie związany z Zakładami Południowymi, które w 1948 r. otrzymały nazwę Huty Stalowa Wola. Przez wiele lat huta była kombinatem obejmującym szereg zakładów, położonych również w innych miastach. Były to m.in.: Fabryka Maszyn w Radomsku, Fabryka Maszyn w Leżajsku, Fabryka Maszyn w Strzyżowie, Zakład Maszyn Budowlanych w Lubaczowie, Zakład Projektowania i Realizacji Inwestycji i Remontów Budowlanych w Stalowej Woli, Zakład Projektowo-Technologiczny w Stalowej Woli, Odlewnia Żeliwa w Koluszkach. Kombinat zatrudniał w szczytowym okresie w zakładzie macierzystym i szeregu filii zamiejscowych około 35 tys. pracowników. Po zmianie ustroju polityczno-gospodarczego kraju dalsze istnienie i rozwój huty wymagały równoczesnego dokonania prywatyzacji, przeprowadzenia zmian organizacyjnych oraz utworzenia spółek z udziałem kapitału prywatnego. 15 lipca 1991 roku nastąpiło przekształcenie HSW Kombinatu Przemysłowego w HSW Spółkę Akcyjną. Huta Stalowa Wola SA specjalizuje się w produkcji i eksporcie maszyn budowlanych, maszyn do prac drogowych i ziemnych. Jest miejscem pracy dla kilku tysięcy mieszkańców miasta i okolic.

Drugim co do wielkości zakładem powstającym w Stalowej Woli w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego była Elektrownia Stalowa Wola. Początkowo elektrownia dostarczała energię elektryczną na potrzeby Huty, później w wyniku rozbudowy i modernizacji stała się podstawowym dostawcą energii cieplnej dla przemysłu i okolicznych miast. Przez wiele lat Elektrownia Stalowa Wola funkcjonowała w ramach Zakładów Energetycznych Okręgu Wschodniego jako tzw. Ozet od skrótu Okręgowy Zakład Energetyczny Tarnów, od 1989 roku stała się samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym, zaś od 1 października 1996 roku działa jako spółka akcyjna.

W ciągu 60 lat Stalowa Wola z małego przyfabrycznego osiedla urosła do dużego miasta. W końcu 2019 zajmuje w województwie podkarpackim trzecie miejsce po Rzeszowie i Przemyślu pod względem ludności. Jest od 1 stycznia 1999 również miastem powiatowym. W skład powiatu wchodzą gminy: Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Stalowa Wola, Zaklików i Zaleszany. W 2016 na terenie powiatu stalowowolskiego o powierzchni 832 km² zamieszkiwało ok. 108 tys. osób.

W 1989 roku miasto zostało odznaczone Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[19].

Zabytki | edytuj kod

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Rozwadowie

Gospodarka | edytuj kod

Elektrownia Stalowa Wola od ul. Grabskiego Wyrzutnia WR-40 Langusta Haubicoarmata Krab produkowana w Hucie Stalowa Wola

Przez większość historii miasta dużymi zakładami pracy były Huta Stalowa Wola S.A. oraz Elektrownia Stalowa Wola S.A. Obie spółki były jednymi z największych obiektów przemysłowych w Polsce. Po trudnym okresie transformacji ustrojowej po roku 1989 powstały nowe zakłady. Jest to np. powstały w 1998 r. ATS Stahlschmidt & Maiworm zatrudniający w 2005 r. prawie 800 pracowników i plasujący się na 403 miejscu[20] Listy 500 gazety „Rzeczpospolita” wobec zatrudniającej podobną liczbę pracowników HSW Huty Stali Jakościowych, plasującej się na pozycji 483[21]. HSW w 2012 roku sprzedała firmie LiuGong część cywilną produkującą maszyny budowlane i obecnie produkcją i sprzedaż maszyn budowlanych odbywa się w spółce LiuGong Dressta Machinery, która zatrudnia około 1500 pracowników[22]. Jedną z ważniejszych firm od 2006 roku stało się Tesco, które na początku roku przejęło sklep sieci Julius Meinl, w maju otworzyło hipermarket o pow. 5 tys. m², zatrudniając w nim około 300 osób, a w lipcu kupiło sieć sklepów Leader Price posiadającą w Stalowej Woli swój sklep. Firmy związane z budownictwem, takie jak Mostostal SA, Prefabet, są drugim ważnym elementem gospodarczego pejzażu miasta. 9 września 1997 roku otwarto Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną „Euro-Park Wisłosan”. Tereny, jakie obejmuje obszar Podstrefy Stalowa Wola, należą do Huty Stalowa Wola S.A., która w wyniku restrukturyzacji dysponowała niewykorzystywanym majątkiem w postaci budynków produkcyjnych, niewykończonych w pełni hal, pomieszczeń magazynowych oraz uzbrojonych działek pod zabudowę przemysłową. Teren TSSE w momencie ustanawiania obejmował obszar 215,7 ha. Strefa oferuje udogodnienia podatkowo-finansowe, wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynieryjno-techniczną, zaplecze badawczo-naukowe oraz możliwość kooperacji ze spółkami powstałymi w wyniku restrukturyzacji HSW S.A. Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną zarządza Agencja Rozwoju Przemysłu SA, która uczestniczy w transformacji państwowych podmiotów gospodarczych. Na terenie HSW został utworzony Inkubator Przedsiębiorczości i Park Technologiczny. Pod tę inwestycję tworzona jest obecnie infrastruktura drogowa.

Stalowowolskie produkty | edytuj kod

Budżet miasta | edytuj kod

Projekt uchwały budżetowej na rok 2017 rok przewidywał dochody miasta w wysokości 314,5 mln zł i wydatki 339,5 mln zł. Różnicę stanowił deficyt budżetowy nie przekraczający 25 mln zł[25].

Przedsiębiorcy działający w podstrefie Stalowa Wola | edytuj kod

Najwyższy budynek mieszkalny w mieście przy ul. Okulickiego Budynek Straży pożarnej oraz Polimexu Mostostal przy al. Jana Pawła II Spycharka gąsienicowa TD-15M Extra marki Dressta produkowana w LDM
 • Tech-Ekspert Południe – sprzedaż maszyn budowlanych, części zamiennych, osprzętów, usługi: naprawa, serwis maszyn i sprzętu budowlanego[26]
 • Mixel Firma Elektryczna Kowalski Tomasz – branża elektro-energetyczna
 • ATS Stahlschmidt & Maiworm Sp. z o.o. – produkcja felg aluminiowych
 • ATI ZKM Forging Sp. z o.o. (dawniej Zakład Kuźnia Matrycowa Sp. z o.o.) – branża metalowa, producent odkuwek dla przemysłu.
 • Thoni Alutec Sp. z o.o. – producent odlewów aluminiowych
 • HSW Lorresta Sp. z o.o. – odzyskiwanie materiałów z odpadów (recycling)
 • MCS-Metal cleaning service Sp. z o.o. (NiRoVe – Polska Sp. z o.o.) – wyroby metalowe, obróbka metali
 • Superior Industries Production Poland Sp. z o.o. (Rial Aluguss) – producent felg aluminiowych
 • Eurometal S.A. – przetwórstwo aluminium
 • Iwamet Sp. z o.o. – obróbka metali, wyroby metalowe
 • PPHU Domostal s.c. – produkcja elementów metalowych dla przemysłu
 • Zakład Mechaniczny Tasta Sp. z o.o. – obróbka metali
 • Wtór Steel Sp. z o.o. – surowce wtórne – odzysk metali
 • Rakoczy Stal Sp. z o.o. – producent kotłów c.o.
 • Bagpak Polska Sp. z o.o. – producent opakowań z metal
 • Zakład Obróbki i Procesów Specjalnych Sp. z o.o. – obróbka mechaniczna mała i średnia
 • Wobi Stal Sp. z o.o. – wyroby metalowe, spawanie konstrukcji, malowanie wyrobów
 • Armatoora S.A. – producent armatury łazienkowej
 • Tryumf Sp. z o.o. – producent medali, pucharów okolicznościowych
 • Cell-Fast Sp. z o.o. – producent wyrobów z tworzyw sztucznych m.in. węże ogrodowe
 • Patentus Strefa S.A. – branża metalowa
 • PPH „Cerkamed” – branża stomatologiczna
 • Swedwood Poland Sp. z o.o. – branża drzewna, produkcja elementów do mebli
 • Liugong Machinery (Poland) Sp. z o.o. – produkcja ładowarek i kopiarek
 • Seron Kołodziejczyk Sp. j. – producent maszyn i urządzeń sterowanych numerycznie
 • Alseco Sp. z o.o. – producent odlewów magnezowych
 • Andoor Sp. z o.o. – producent skrzydeł drzwiowych, ościeżnic regulowanych i stałych[27].
 • Dobrzańscy home (PHU Alena) – sklep internetowy i hurtownia dekoracji okiennych, zasłon i firan[28]

Kultura | edytuj kod

Miejski Dom Kultury Typowa architektura Stalowej Woli (1938)[29]

W Stalowej Woli funkcjonują następujące instytucje kultury:

Demografia | edytuj kod

Od 1993 roku zaludnienie Stalowej Woli zmniejszyło się o 11220 osoby, zatem niemal 16%.

Dane z 31 grudnia 2019[30]:


Sport i rekreacja | edytuj kod

Stadion MOSiR w Stalowej Woli

Lista klubów sportowych biorących udział w rozgrywkach ogólnopolskich:

Obiekty sportowe | edytuj kod

Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej

Edukacja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista placówek oświatowych w Stalowej Woli.

W mieście działalność dydaktyczną prowadzą następujące uczelnie:

Ponadto w mieście znajduje się:

 • 13 przedszkoli publicznych (nr 1–7, 9–12, 15 i 18)
 • 9 publicznych szkół podstawowych (nr 4, 3–5, 7–9 i 11–12) i 1 społeczna
 • 6 gimnazjów publicznych (nr 2 i 4–8), 1 społeczne i katolickie
 • 4 zespoły szkół ponadgimnazjalnych (publicznych) oraz samodzielne licea:

oraz:

 • Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego
 • Medyczna Szkoła Policealna im. Hanny Chrzanowskiej
 • Zespół Szkół nr 6 Specjalnych
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego
 • Centrum Kształcenia Torus – oddział w Stalowej Woli

Media | edytuj kod

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego

Radio | edytuj kod

 • Radio Leliwa – radio regionalne (nadaje od 1992)

Telewizja | edytuj kod

 • Stella TVK – telewizja kablowa (nadaje od 27 lipca 2004)
 • Telewizja Miejska Stalowa Wola – dostępna w Multimedia Polska (nadaje od 1995)

TVK Diana została w 2012 roku wykupiona przez Multimedia Polska.

Prasa | edytuj kod

Infrastruktura techniczna | edytuj kod

Mieszkańcy Stalowej Woli korzystają z następujących nadajników radiowo-telewizyjnych:

 • Służba zdrowia

Na terenie Stalowej Woli jest 16 zakładów opieki zdrowotnej, w tym jeden powiatowy szpital specjalistyczny, a także jeden żłobek miejski oraz 32 apteki. Lokalny Informator Medyczny[33].

Cmentarze | edytuj kod

Prezydenci | edytuj kod

Prezydenci Miasta Stalowa Wola | edytuj kod

Komunikacja | edytuj kod

Ulice miasta – skrzyżowanie ul. Mickiewicza i Staszica Obwodnica, droga krajowa 77 Dworzec kolejowy Stalowa Wola Rozwadów

Przez miasto przebiegają szlaki komunikacyjne:

Głównymi arteriami miasta są aleje Jana Pawła II i ulica Podskarpowa. Ważną funkcję spełniają także ulice Komisji Edukacji Narodowej, Poniatowskiego, Brandwicka, Sandomierska, Ofiar Katynia, Solidarności, Hutnicza i Energetyków.

 Zobacz też kategorię: Ulice w Stalowej Woli. MAN Lion’s City na linii 1 Jelcz M101I na nieistniejącej obecnie linii 2

Stalowa Wola jest punktem początkowym dwóch krajowych szlaków rowerowych:

Przez miasto przebiegają również trasa nr IX (tarnobrzesko-niżańska) szlaku architektury drewnianej obejmująca kościół pw. św. Floriana, oraz żółty szlak turystyczny z Sandomierza do Leżajska[35].

Orientacyjne odległości ze Stalowej Woli[potrzebny przypis] | edytuj kod

Baza hotelowa | edytuj kod

 • Hotel Stal
 • Hotel Hutnik
 • Hotel Metalowiec
 • Zajazd Sezam
 • Dwór Olimp

Wspólnoty wyznaniowe | edytuj kod

Bazylika konkatedralna Matki Bożej Królowej Polski

Stalowa Wola ma 8 parafii, należących do dekanatu Stalowa Wola:

 • zbór Stalowa Wola-Północ
 • zbór Stalowa Wola-Wschód
 • zbór Stalowa Wola-Zachód (w tym grupa ukraińskojęzyczna)

Sąsiednie gminy | edytuj kod

Bojanów, Grębów, Nisko, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaleszany

Przypisy | edytuj kod

 1. Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2020) (pol.). GUS. [dostęp 2020-10-09].
 2. Wyniki badań bieżących - Baza Demografia - Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2021-04-30] .
 3. Jerzy Zbigniew Pająk: Historia podziałów administracyjnych w: Mała Ojczyzna Świętokrzyskie. Dziedzictwo kulturowe, red. Grażyna Okła. Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2002, s. 105. ​ISBN 83-88710-43-5​.
 4. Twój Plan Podróży - Odjazdy/przyjazdy, old.rozklad-pkp.pl [dostęp 2019-07-25] .
 5. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2010 r.. „Powierzchnia i Ludność w Przekroju Terytorialnym”, 2010-08-20. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507
 6. Plan Rozwoju Lokalnego na lata 2004–2006, s. 6.
 7. a b Bank Danych Regionalnych – Strona główna (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
 8. Zdzisław Surowaniec: W niedzielę rodzinna wyprawa do dawnego rezerwatu przyrody. echodnia.eu, 17 września 2019. [dostęp 2020-01-22].
 9. Projektowany rezerwat Sochy | Wolne Rzeki, 6 lutego 2020 [dostęp 2021-01-11]  (pol.).
 10. CRFOP - Wyszukiwanie, crfop.gdos.gov.pl [dostęp 2021-01-11] .
 11. Enklawy Puszczy Sandomierskiej. eunis.eea.europa.eu. [dostęp 2021-01-19].
 12. Plan Rozwoju Lokalnego na lata 2004–2006. s. 7.
 13. Geoportal.gov.pl, mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2016-01-03] .
 14. Strategia rozwoju miasta Stalowa Wola na lata 2007–2015.
 15. JacekJ. Rodecki JacekJ., Osiedle Pławo - Stalowka.NET [dostęp 2018-09-12] .
 16. Garbacz D.: Jak powstała Stalowa Wola, w zbiorze: Stalowa wola narodu polskiego..., Stalowa Wola 1987, s. 37, wydawnictwo bezdebitowe.
 17. Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa „Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939–1945”, Sport i Turystyka 1988, ​ISBN 83-217-2709-3​, s. 715.
 18. Grzegorz Ostasz, Podziemna Armia. Podokręg AK Rzeszów, Rzeszów 2010, s. 66.
 19. M.P. z 1988 r. nr 21, poz. 190.
 20. Lista „500” 2005 gazety „Rzeczpospolita”, nr 98 z 26 kwietnia 2006 r., poz. 400–450.
 21. Lista „500” 2005 gazety „Rzeczpospolita”, nr 98 z 26 kwietnia 2006 r., poz. 450–500.
 22. Strona Dressta – Stalowa Wola.
 23. Oferta maszyn budowlanych Dressta Stalowa Wola.
 24. HSW Stalowa Wola, CPW Katalog wyrobów.
 25. Uchwała budżetowa na 2017 rok.
 26. Maszyny budowlane Case | Tech-Ekspert – Dealer Case | serwis, naprawa maszyn Case, koparki, ładowarki, równiarki, spycharki, koparko-ładowarki Case Stalowa Wola, Rzeszów, Kielce, Lublin [dostęp 2019-08-26]  (pol.).
 27. Tarnobrzeg - Inwestorzy TSSE, tsse.arp.pl [dostęp 2017-01-29]  (pol.).
 28. Alena - sklep internetowy z firanami i zasłonami. Firanki, zasłony i dodatki do firan., alena-firany.pl [dostęp 2018-10-09]  (pol.).
 29. https://m.interia.pl/nowa-historia/news,nId,2288548
 30. Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019) (pol.). GUS. [dostęp 2020-10-06].
 31. Stalowa Wola w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-01-11]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 32. Tygodnik Sztafeta. [dostęp 2012-09-14].
 33. Lokalny Informator Medyczny, Stalowowolski Informator Medyczny.
 34. Portal Stalowej Woli, szlaki rowerowe.
 35. podkarpackie.travel.pl.
 36. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2019-04-14] .
 37. ŚRME w Polsce.
 38. Buddyzm, stalowawola.buddyzm.pl [dostęp 2017-10-08]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

 • Kazimierz Bobiński: Centralny Okręg Przemysłowy: Przyczyny powstania i warunki rozwoju. Warszawa: Z. Kozierkiewicz, 1939.
 • Marek Adam Stańkowski: Stalowa Wola. Marek Myśliwiec (zdjęcia). Rzeszów: Libra, 2008. ISBN 978-83-89183-32-3.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Powiat stalowowolski

Powiat niżański (1920–39 i 1945–73) (► II RP)
 • Siedziba powiatu – Nisko
 1. a b c d e f podczas okupacji 1939–45 jednostka włączona do Landkreis Jaroslau (dystrykt krakowski, GG)
 2. a b c podczas okupacji 1939–45 jednostka włączona do Landkreis Kraśnik (dystrykt lubelski, GG)
Miasta województwa podkarpackiego

Kontrola autorytatywna (gmina miejska):
Na podstawie artykułu: "Stalowa Wola" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy