Stan Winston


Stan Winston w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stan Winston (ur. 7 kwietnia 1946 w Arlington, zm. 15 czerwca 2008 w Malibu) – amerykański twórca filmowych efektów wizualnych i specjalnych, charakteryzator oraz reżyser filmowy.

Był najbardziej znany z pracy w filmach: Terminator, Terminator 2: Dzień sądu, Park Jurajski, Obcy – decydujące starcie, Predator, Powrót Batmana, Edward Nożycoręki i Avatar. Uzyskał dziesięć nominacji i zdobył cztery Oscary – trzy za najlepsze efekty specjalne oraz jednego za charakteryzację.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Stan Winston urodził się 7 kwietnia 1946 roku w Arlington w stanie Wirginia. Studiował malarstwo i rzeźbę na Uniwersytecie Wirginia, którą ukończył w 1968 roku. W 1969 roku Winston przeniósł się do Hollywood, aby kontynuować karierę aktorską.

W 1972 roku Winston założył własną firmę „Stan Winston Studio” i zdobył nagrodę Emmy za efekty jego pracy w filmie „Gargoyles”. W 1982 Winston otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. W ciągu najbliższych kilku lat Winston i jego firma otrzymała wiele nagród za swoją pracę.

W 1997 pracował także z Michaelem Jacksonem nad 40 minutowym filmem Ghosts, który promował utwory: „2 bad”, „Ghosts”, oraz „Is it scary”.

Śmierć | edytuj kod

Stan Winston zmarł 15 czerwca 2008 w swoim domu w Malibu w Kalifornii po trwającej siedem lat chorobie, cierpiał na szpiczaka mnogiego. Jego rzecznicy dononieśli, że „Stan zmarł spokojnie w domu, otoczony przez rodzinę”. Po śmierci dedykowano mu film Terminator: Ocalenie.

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Browser Unsupported - Academy Awards Search | Academy of Motion Picture Arts & Sciences, awardsdatabase.oscars.org [dostęp 2018-10-11] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stan Winston" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy