Stanford Encyclopedia of Philosophy


Stanford Encyclopedia of Philosophy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanford Encyclopedia of Philosophy (SEP) – ogólnie dostępna encyklopedia internetowa filozofii opracowana przez Stanford University. Każde hasło jest opracowane przez eksperta z danej dziedziny. Są wśród nich profesorzy z 65 ośrodków akademickich z całego świata. Autorzy zgodzili się na publikację on-line, ale zachowali prawa autorskie do poszczególnych artykułów[1]. W marcu 2018 SEP zawierała prawie 1600 haseł[2]. Mimo że jest to encyklopedia internetowa, zachowano standardy typowe dla tradycyjnych akademickich opracowań, aby zapewnić jakość publikacji (autorzy-specjaliści, recenzje wewnętrzne)[3].

Encyklopedia została stworzona w 1995 przez Edwarda N. Zaltę[2] z założeniem, aby była aktualizowana i nie zestarzała się w przeciwieństwie do papierowych poprzedniczek. W encyklopedii można spotkać dwa artykuły na ten sam temat, aby móc zobaczyć różnice w poglądach prezentowanych przez badaczy. SEP była dotowana przez NEH i NSF. Encyklopedia jest też finansowana przez liczne biblioteki uniwersyteckie i konsorcja biblioteczne. Wśród nich są:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Editorial Information, Stanford Encyclopedia of Philosophy [dostęp 2011-11-03]  (ang.).
  2. a b About the Stanford Encyclopedia of Philosophy, Stanford Encyclopedia of Philosophy [dostęp 2020-04-05]  (ang.).
  3. Eric M.E.M. Hammer Eric M.E.M., Edward N.E.N. Zalta Edward N.E.N., A Solution to the Problem of Updating Encyclopedias, „Computers and the Humanities”, 31 (1), 1997, s. 47–60, ISSN 0010-4817, JSTOR30200416 [dostęp 2021-08-29] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stanford Encyclopedia of Philosophy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy