Stanisław Łukasiewicz (rektor Politechniki Gdańskiej)


Stanisław Łukasiewicz (rektor Politechniki Gdańskiej) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław Wojciech Łukasiewicz (ur. 23 kwietnia 1884, zm. 9 listopada 1960) – polski profesor, wykładowca wielu uczelni, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Lwowskiej, organizator i rektor Politechniki Gdańskiej.

Spis treści

Życie prywatne | edytuj kod

Syn Antoniego, kasjera Magistratu w Pińczowie i Jadwigi z d. Nowakowskiej, córki burmistrza w Wiślicy. Od 1937 żonaty z Anną z d. Szuba, z którą miał syna (1941–1945).

Działalność naukowa i zawodowa | edytuj kod

W latach 19021905 student Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej. Po jej zamknięciu z powodu strajków studentów walczących o polonizację uczelni przeniósł się na Politechnikę w Dreźnie, którą w 1911 r. ukończył z odznaczeniem.

Pracował w Warszawie jako konstruktor i inżynier montażowy, później jako kierownik biura konstrukcyjnego i rzeczoznawca. W latach 1914–1919 wykładał maszynoznawstwo w Towarzystwie Kursów Naukowych, w ramach Sekcji Technicznej, której od 1915 r. był kierownikiem naukowym.

Po rozpoczęciu funkcjonowania Politechniki Warszawskiej w roku 1915 jako asystent wykładał maszynoznawstwo na wydziale Mechanicznym, Chemicznym i Inżynieryjnym. W latach 1919–1927 pracował jako zastępca profesora w Katedrze Dźwignic. W 1927 r. przeniósł się do Lwowa, na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Maszyn Dźwigowych i Urządzeń Transportowych Politechniki Lwowskiej. W latach 1931–1932 pełnił funkcje dziekana Wydziału Mechanicznego. We wrześniu 1937 nominowany na profesora zwyczajnego, na którym to stanowisku pracował do kwietnia 1944.
Jako kierownik działów konstrukcyjnego i lotniczego uczestniczył w pracach Komitetu Budowy Gmachów Wydz. Mechanicznego Politechniki Lwowskiej.

Interesował się lotnictwem i sportem szybowcowym. Do 1939 r. prowadził na Politechnice Lwowskiej Studium Lotnicze. W latach 1933-39 był kierownikiem naukowym Instytutu Technik Szybownictwa i Motoszybownictwa Politechniki Lwowskiej i przewodniczącym Rady Naukowej Laboratorium Aerodynamicznego. Był także przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej na międzynarodowych zjazdach Komisji Badań Szybowcowych. Należał do Polskiego Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie[1]

Od kwietnia 1944 aż do wybuchu powstania prowadził wykłady z maszyn dźwigowych na tajnej Politechnice Warszawskiej, później wykładał również na kursach politechnicznych w Częstochowie oraz Politechnice Śląskiej z siedzibą w Krakowie.

We wrześniu 1945 roku przybył do Gdańska jako organizator powołanej specjalnym dekretem Politechniki Gdańskiej, na stanowisko profesora zwyczajnego Katedry Maszyn Dźwigowych i Przenośnikowych. Czuwał nad zabezpieczeniem majątku uczelni oraz jej odbudową. Od 8 września 1945 do 5 maja 1946 pełnił funkcję rektora PG.
Był twórcą sekcji maszyn rolniczych i do obróbki drewna, do których opracował program naukowy. Od września 1947 wykładał w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Szczecinie na etacie prof. kontraktowego.

Opracował 6 podręczników (1919–1934), uczestniczył w wielu zjazdach inżynierów i mechaników polskich. Był autorem studiów badawczych z dziedziny urządzeń dźwigowych, a także kierownikiem naukowych prac badawczych dot. wytrzymałości i napędów szybownictwa oraz meteorologii. Autor wielu projektów z dziedziny urządzeń przeładunkowych dla stoczni, portów, elektrowni i fabryk.

Na mocy ustawy CKK, 12 listopada 1953 r. uhonorowany stopniem doktora nauk technicznych.

Nagrody i odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Czasopismo Techniczne. R. 54, 10 sierpnia 1936, Nr 15 s. 266

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Łukasiewicz (rektor Politechniki Gdańskiej)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy