Stanisław Bartmiński


Stanisław Bartmiński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław Bartmiński (ur. 30 października 1936 w Kruhelu Małym) – polski ksiądz katolicki, dziennikarz, autor publikacji turystycznych, kanonik honorowy kapituły jarosławskiej, współtwórca i główny konsultant serialu telewizyjnego Plebania[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Młodość | edytuj kod

Urodził się w 1936 roku w podprzemyskim Kruhelu Małym, jako syn Mieczysława i Franciszki z domu Zając, a zarazem starszy brat Mariana, Jerzego, Floriana i Jana Bartmińskich oraz Marii Klimowicz z domu Bartmińskiej. Uczęszczał najpierw do szkoły powszechnej w Bączalu Dolnym, gdzie mieszkał na plebanii podczas II wojny światowej aż do 1947 roku u ks. Floriana Zająca – brata matki[2], tam też przeżywał uroczystość pierwszej komunii świętej i kształtował zaczątki swojego powołania do życia kapłańskiego[3][4]. Pobierał nauki w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, po czym przez półtora roku kontynuował naukę w Gimnazjum Biskupim w Lublinie, maturę zaś zdawał w 1953 roku w Małym Seminarium w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1959 w Przemyślu, po ukończeniu tutejszego Wyższego Seminarium Duchownego[5].

Kapłan | edytuj kod

Po święceniach kapłańskich w roku 1959 rozpoczął działalność duszpasterską. Jako wikariusz pracował w Besku, Sieniawie Jarosławskiej, Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych, Krośnie Polance i Przemyślu - Błoniu. W tym okresie posługiwał także jako duszpasterz ludzi głuchoniemych i ministrantów. W latach 1970–2008 proboszcz parafii św. Marcina w Krasiczynie[6] – to właśnie krasiczyńska plebania jest pierwowzorem filmowej tulczyńskiej Plebanii[7], a postać miejscowego proboszcza jest uosobieniem ks. prałata Stanisława Bartmińskiego. W 2009 roku świętował jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich[8].

Działalność społeczna | edytuj kod

W okresie stanu wojennego ks. Stanisław Bartmiński jako proboszcz w Krasiczynie organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin oraz dla osób represjonowanych z powodów politycznych. Krasiczyńska plebania była też miejscem spotkań, rekolekcji i wykładów dla działaczy „Solidarności”[9]. Przez lata wspierał odnowy kościołów, kapliczek i zabytkowych cmentarzy. Twórca i redaktor Wieści Krasiczyńskich. Autor licznych książek, m.in: Z chałupy w świat: losy potomków Franciszki i Mieczysława Bartmińskich w osiemdziesięciolecie ich ślubu, wydanej w 2014 r. i licznych broszur informacyjno-turystycznych.

Godności i odznaczenia | edytuj kod

 • w ramach zasług dla społeczności archidiecezjalnej ks. Bartmiński został odznaczony godnością kanonika honorowego Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej - w Polsce zwyczajowo zwanym tytułem prałata[10],
 • w 1991 roku nagrodzony Nagrodą Polcul Foundation,
 • 1 lipca 2007 roku otrzymał dyplom uznania za zasługi dla ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce z rąk ambasadora Izraela,
 • Człowiek Roku 2001 w kategorii Osobowość Roku 2001 dziennika Nowiny,
 • Podkarpacki Dziennikarz Roku 2003, jako redaktor Wieści Krasiczyńskich,
 • nominowany do Nagrody Pojednania za działalność na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego,
 • laureat nagrody im ks. Romana Indrzejczyka za działalność na rzecz rozwoju polsko-żydowskiego[11],
 • od 2006 roku - Honorowany Obywatel Gminy Krasiczyn[12].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Oto ksiądz, który inspiruje serial "Plebania".
 2. Ks. Florian Zając, działacz polskiego państwa podziemnego..
 3. StanisławS. Bartmiński StanisławS., Przemyscy księża. Rocznik 1959. Wspomnienia z okazji 50-lecia kapłaństwa, cz. II, 2013 .
 4. AgataA. Listoś-Kostrzewa AgataA., Kapłan bliźniego, „Miesięcznik Znak”, 30 marca 2015 [dostęp 2018-11-08]  (pol.).
 5. Dariusz Iwaneczko: Ks. Stanisław Bartmiński. Wojenne rekolekcje.
 6. Biografia ks. Stanisława Bartmińskiego na stronie parafii w Krasiczynie. Strona internetowa parafii w Krasiczynie. [dostęp 2009-07-19].
 7. Plebanii w Tulczynie fikcje i fakty. Tygodnik Powszechny. [dostęp 2009-07-19].
 8. Jubileusz 50-lecia święceń księży w rocznika 1959 rozciągnięty w czasie.
 9. Wojenne rekolekcje. Relacja ks. Stanisława Bartmińskiego na stronie IPN.. Strona IPN nt. stanu wojennego. [dostęp 2009-07-19].
 10. Kapituły Archidiecezji Przemyskiej.
 11. Ks. Stanisław Bartmiński otrzyma nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka.
 12. Honorowi Obywatele Gminy Krasiczyn.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Bartmiński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy