Stanisław Gał


Stanisław Gał w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stanisław Gał

Stanisław Gał (ur. 1943 w Murzasichlu) – zasłużony działacz kultury, fotograf.

Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, oraz Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – na wydziale Ceramiki i Szkła, gdzie w 1968 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Od 1968 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów i Plastyków. Lokalny aktywista. Należy do Związku Podhalan, gdzie przez 21 lat (1975-1996) nieprzerwanie pełnił funkcję członka zarządu.

Instruktor plastyki, uczył malarstwa na szkle i grafiki. Swoje zajęcia prowadził m.in. w MDK w Nowym Targu, Zakładowym Domu Kultury NZPS Podhale, jak też MDK w Zakopanem i Poroninie. Uznaniem dla jego pracy dydaktycznej jest wiele nagród zdobytych przez jego podopiecznych w konkursach oraz zaistnienie na wystawach zarówno w Polsce jak i na świecie (Indie, Japonia, Węgry, Peru, Finlandia). Sam osobiście zajmował się projektowaniem i wykonaniem zaproszeń i dyplomów na wszystkie uroczystości i wydarzenia związane z oddziałem Związku Podhalan w Poroninie.

Entuzjasta fotografii określany mianem „paparazzi Podhala”. Najczęstszym, ale nie jedynym tematem jego zdjęć są portrety ludzi. Obecny na wszystkich na imprezach folklorystycznych, wszelkiego rodzaju ważnych uroczystościach państwowych, kościelnych i rodzinnych, stworzył swoistą dokumentacje wydarzeń i ludzi regionu. Jego archiwum liczy kilka tysięcy zdjęć dokumentalnych. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla fotografa była możliwość towarzyszenia wraz z aparatem uczestnikom rekolekcji podhalańskich w Rzymie podczas prywatnych audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II.

Artysta miał już kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju, m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Poroninie, Zakopanem. Za granicą jego prace można było oglądać m.in. w Popradzie, Berlinie, Budapeszcie.

Za swoją prace artystyczną otrzymał wiele nagród, m.in.:

Wystawy | edytuj kod

  • Galeria Sztuki w Willi „Orla”, Zakopane 2007 – wystawa pt. „Góralska Parada”
  • Restauracja „U Wnuka”, Zakopane 2007 – wystawa pt. „Kumoterki”
  • Galeria „Śwarna”, Zakopane 2008 – wystawa pt. „Jak to z krzyżem na Giewoncie było...”
  • Biała Izba Związku Podhalan, Zakopane 2008 – wystawa fotografii
  • Restauracja „U Wnuka”, Zakopane 2008 – zbiorowa wystawa fotografii poświęcona Janowi Fudali
  • Gminny Ośrodek Kultury, Poronin 2008 – wystawa z okazji 40-lecia pracy twórczej

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stanisław Gał" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy