Stanisław Gaszyński


Stanisław Gaszyński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Stanisława Gaszyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim

Stanisław Gaszyński (ur. 21 kwietnia 1875 – zm. 20 września 1965 roku w Pruszkowie) – polski przemysłowiec, wynalazca, publicysta, senator I kadencji (1922–1927) i II kadencji (1928–1930).

Był inżynierem technologiem. Studiował w Wyższej Szkole Technicznej w Mährisch Schönberg. Wraz z bratem był wynalazcą technologii produkcji elektrycznych akumulatorów do łodzi podwodnych, otrzymał międzynarodowe patenty. Do 1904 roku był przedstawicielem różnych fabryk w Warszawie, od 1906 roku prowadził własną firmę w Moskwie. Współzałożyciel i dyrektor fabryk akumulatorów „Rex” w Petersburgu, Londynie i Paryżu; założyciel ośmiu innych fabryk, kopalni antracytu i złota na terenie Rosji. Był założycielem banku obsługującego jego przedsiębiorstwa. Cały jego majątek (około 5 mln dolarów) został znacjonalizowany przez ZSRR. Po 1918 roku wchodził w skład zarządów spółek, m.in. Len Polski S.A., Futro S.A., Lilpop, Rau i Loewenstein S.A., był członkiem Rady Nadzorczej Zakładów Żyrardowskich. Inicjator zrzeszenia kuśnierzy i praca nad kulturą lnu i konopi w Polsce. Organizator eksportu produktów drzewnych pod firmą Bracia Gaszyńscy i Spółka.

W 1920 roku jako ochotnik w Wydziale Fabrycznym Ministerstwa Spraw Wojskowych. W 1928 roku wybrany senatorem z listy BBWR z województwa kieleckiego. Był autorem wielu artykułów w czasopismach fachowych o elektrochemii, elektromotorach, uprawie lnu i przemyśle futrzanym. Autor książki O instytutach gospodarczo-społecznych.

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 151-1-21)[1].

Bibliografia | edytuj kod

  • Tadeusz i Karol Rzepeccy, Sejm i Senat 1928-1933. Podręcznik zawierający wyniki wyborów w województwach, okręgach i powiatach, podobizny posłów sejmowych i senatorów, statystyki i mapy poglądowe, Wielkopolska Księgarnia Nakładowa Karola Rzepeckiego, Poznań 1928, s. 184.

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Stare Powązki: GASZYŃSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-05] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Gaszyński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy