Stanisław Gawlik (historyk)


Stanisław Gawlik (historyk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław Gawlik (ur. 10 listopada 1928 w Brzezinach, zm. 23 listopada 2010 w Brzegu) – polski pedagog, specjalizujący się w historii wychowania;nauczyciel akademicki związany z uczeniami w Opolu, Legnicy i Mysłowicach.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W czasie II wojny światowej uczestniczył w tajnych kompletach, gdzie zdobył wykształcenie oraz był członkiem Armii Krajowej. Po jej zakończeniu w 1947 uzyskał świadectwo maturalne i pracował jako nauczyciel w Kamienicy Górnej. Jednocześnie należał do podziemnej organizacji Wolność i Niepodległość. Kilka lat później po odkryciu śladów tej organizacji przez Urząd Bezpieczeństwa schronił się na Dolnym Śląsku w Borku Strzelińskim, pracując w szkole podstawowej jako nauczyciel. W latach 19521956 przebywał w więzieniu we Wrocławiu, Rzeszowie i Piechcinie koło Bydgoszczy.

W 1956 r. został uwolniony i podjął studia historyczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie oraz pedagogiczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Równocześnie pracował ponownie jako nauczyciel w Lewinie Brzeskim, Skorogoszczy i Czeskiej Wsi.

W 1966 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych oraz awansował na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących w Brzegu, kierując także jego filiami w Grodkowie, Lewinie Brzeskim i Namysłowie. W 1981 r. został adiunktem na opolskiej WSP. Rok później uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki na krakowskiej WSP na podstawie pracy: Dzieje kształcenia nauczycieli na Śląsku Opolskim. W 1993 r uzyskał stopień profesora.

W latach 1989-1996 był prodziekanem Wydziału Filologiczno-Historycznego WSP w Opolu oraz kierownikiem Instytutu Pedagogiki Wczesnoszkolnej. Następnie w latach 1996-1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego[1]. Wykładał także na Wyższej Szkole Menadżerskiej w Legnicy oraz Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach[2].

Wybrane publikacje | edytuj kod

  • Dziedzictwo pedagogiczne Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, wyd. UO, Opole 1995.
  • Oświata i nauka na Śląsku Opolskim, wyd. UO, Opole 1995.
  • Raport o stanie kultury wsi w województwie opolskim, wyd. Opolskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe, Opole 1997.
  • Problemy szkoły wiejskiej, wyd. UO, Opole 2000.
  • Grzegorz Piramowicz - idee, słowa, czyny, wyd. UO, Opole 2006.

Przypisy | edytuj kod

  1. S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, Opole 2004, s. 243.
  2. Prof. Stanisław Gawlik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2009-01-24] .

Bibliografia | edytuj kod

  • Stanisław Gawlik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2009-01-24] .
  • S. Niecieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, wyd. UO, Opole 2004.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Gawlik (historyk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy