Stanisław Grzywiński (poseł)


Stanisław Grzywiński (poseł) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław Grzywiński (ur. 14 listopada 1902 w Płocku[1], zm. 25 października 1987) – poseł na Sejm PRL IV kadencji (1965–1969).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Przed wybuchem I wojny światowej pobierał nauki w VIII Gimnazjum Męskim w Warszawie. W latach 1915–1918 wraz z rodziną ewakuował się do Moskwy, kontynuując naukę w przeniesionej na Wschód szkole średniej. Maturę uzyskał po powrocie do Polski w warszawskim Gimnazjum im. Kazimierza Nawrockiego, po czym pracował w Biurze Transportowym „Polonia”. Pracę w branży spedycyjno-portowej kontynuował do wybuchu II wojny światowej.

W 1939 uczestniczył w obronie Gdyni, w wyniku czego dostał się do niewoli (do 1945). Po zakończeniu wojny organizował i kierował biurem repatriacyjnym dla Polaków w Wentorfie. Od 1947 stał na czele działu morskiego szczecińskiego oddziału spółki „Hartwig”, był również głównym dyspozytorem portu miejskiego. Od 1962 pełnił obowiązki wicedyrektora ds. eksploatacyjnych zespołu portowego Szczecin-Świnoujście i Kołobrzeg. W 1965 został posłem na Sejm PRL IV kadencji z ramienia Stronnictwa Demokratycznego. Zasiadał w Komisjach Gospodarki Morskiej i Żeglugi oraz Handlu Zagranicznego.

Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie[2].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej
  2. Wyszukiwarka grobów w Szczecinie

Bibliografia | edytuj kod

  • Henryk Wosiński, Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział Stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944–1968 (red. Wiktoria Beczek), Warszawa 1969
  • Strona sejmowa posła na Sejm IV kadencji
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Grzywiński (poseł)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy