Stanisław Kryński (filolog)


Stanisław Kryński (filolog) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław Kryński (ur. 1948 r.[1]) – polski filolog polski, specjalizujący się w literaturoznawstwie i historii literatury polskiej XX wieku; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszowskim[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1948 roku. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej oraz pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym w 1967 roku podjął studia na kierunku filologia polska w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Zakończył je w 1972 roku zdobywając tytuł zawodowy magistra. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę zawodową na swojej macierzystej uczelni (od 2001 roku Uniwersytet Rzeszowski), zostając asystentem w Instytucie Filologii Polskiej. Jednocześnie kontynuował studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1982 roku uzyskał tam stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Wraz z nowym tytułem otrzymał awans na stanowisko adiunkta. W 1995 roku przeniósł się do Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców WSP w Rzeszowie, gdzie był wykładowcą[1].

W 2007 roku Rada Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa o specjalności historia literatury polskiej XX w. na podstawie rozprawy nt. Artysta – świat. W kręgu międzywojennej powieści o artyście[3]. W 2008 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii. Zajął się tam organizacją Zakładu Kulturoznawstwa, będąc jego pierwszym kierownikiem[4].

Dorobek naukowy | edytuj kod

Zainteresowania naukowe Stanisława Kryńskiego koncentrują się wokół problematyki związanej z literaturą polską XIX–XXI wieku[2]: antropologią literatury, międzywojenną powieścią o artyście, literaturą Kresów Południowo-Wschodnich, mitem Galicji w prozie narracyjnej[1]. Do jego najważniejszych prac należą[5]:

  • Wizja rewolucji we wczesnej prozie Andrzeja Struga (1902–1912), Rzeszów 1989.
  • Od Koźmiana do Czernika. Studia i szkice o literaturze polskiej XIX i XX wieku, Rzeszów 1992.
  • Artysta – świat. W kręgu międzywojennej powieści o artyście, Rzeszów 2003.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Biografia Stanisława Kryńskiego na stronie Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
  2. a b Dr hab. Stanisław Kryński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2014-01-08] .
  3. Artysta - świat. W kręgu międzywojennej powieści o artyście w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-01-07].
  4. Podstrona Zakładu Kulturoznawstwa w IH UR [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
  5. Dane na podstawie Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na XII 2013 roku

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Kryński (filolog)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy