Stanisław Latałło


Stanisław Latałło w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Stanisława Latałło na Cmentarzu Powązkowskim

Stanisław Latałło (ur. 30 marca 1945 w Warszawie, zm. 17 grudnia 1974) – polski operator filmowy, reżyser, aktor i scenarzysta.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W latach 1964–1970 studiował na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Podczas studiów był twórcą m.in. zdjęć do etiudy Andrzeja Titkowa Śnieg. Po studiach pracował jako operator przy filmach swojej matki Katarzyny Latałło: Sam sobie sterem (1971), Od starożytnych fraków do maski (1972).

Stanisław Latałło zrealizował dwa filmy telewizyjne. Pierwszym są Listy naszych czytelników z 1973, według słuchowiska Zbigniewa Herberta. W roli głównej wystąpił Tadeusz Łomnicki. Drugi to zrealizowany dla telewizji zachodnioniemieckiej Lasst uns frei fliegen über den Garten (Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem) z 1974, na podstawie opowiadania Stanisława Czycza And z 1971. W rolach głównych wystąpili Jan Nowicki i Jurek Bogajewicz.

Latałło był też twórcą zdjęć do introdukcji Latający Żyd w filmie Tadeusza Konwickiego Jak daleko stąd, jak blisko (1972) oraz autorem sekwencji Święta Rodzina w tym samym filmie. Zagrał również Franciszka Retmana, głównego bohatera Iluminacji Krzysztofa Zanussiego (1972).

Od 1973 Latałło był członkiem Zespołu Filmowego „X”. Zginął w grudniu 1974 jako operator filmowy kierowanej przez Andrzeja Zawadę polskiej wyprawy himalaistycznej na Lhotse w Himalajach. Pochowany na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 30 wprost-5-11)[1]. W 1996 jego syn Marcin Latałło nakręcił o ojcu film dokumentalny pt. Ślad.

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Stare Powązki: JULJAN KOSTKA DE LIEBINSFELD, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-12-19] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Latałło" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy