Stanisław Marzyński


Stanisław Marzyński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób architekta Stanisława Marzyńskiego na Starych Powązkach w Warszawie Tablica upamiętniająca Stanisława Marzyńskiego w bazylice katedralnej św. Michała i św. Floriana w Warszawie

Stanisław Leon Marzyński (ur. 18 maja 1904 w Łodzi, zm. 5 lutego 1992 w Warszawie) – polski architekt, profesor Politechniki Warszawskiej.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1930). Stanisław Marzyński w latach 20. XX wieku był naczelnym inwentaryzatorem Zamku Królewskiego w Warszawie. Na podstawie jego uwag i notatek z tego okresu możliwe było w czerwcu 1974 odtworzenie i zainstalowanie tarcz zegarowych na wieży zamku. W latach 70. XX wieku prowadził prace architektoniczne nad mostem Łazienkowskim, jest również architektem wielu obiektów sakralnych m.in. świątyni Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej, wystroju kościoła seminaryjnego w Ołtarzewie i przebudowy kościoła Chrystusa Króla Pokoju w Warszawie. Projektował w pierwszych latach powojennych odbudowę kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Emilii Plater, kościoła św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży, kościoła św. Floriana na Pradze, kościoła Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim w Warszawie, kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gąbinie, a także kościoła i klasztoru ss. Sakramentek na Nowym Mieście.

Uczestnik powstania warszawskiego.

Pochowany na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim (kw. 125, rząd 4, grób 1/2)[1].

Od 2016 r. imię prof. arch. Stanisława Marzyńskiego nosi Szkoła Podstawowa w Rogotwórsku[2].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Andrzej Liczbiński "Wykaz profesorów Politechniki Warszawskiej zmarłych w latach 1988-2000" Biblioteka główna Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2000
  2. Szkoła Podstawowa im. prof. arch. Stanisława Marzyńskiego. Szkoła Podstawowa im. prof. arch. Stanisława Marzyńskiego w Rogotwórsku, 2017. [dostęp 2017-05-27].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Marzyński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy