Stanisław Sołdek


Stanisław Sołdek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania SS Sołdek, obecnie statek-muzeum Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku Grób Stanisława Sołdka na Cmentarzu Srebrzysko

Stanisław Sołdek (ur. 12 maja 1916 w Oleksowie, zm. 15 czerwca 1970 w Gdańsku) – polski przodownik pracy w latach 1947–1948 (206% normy), traser Stoczni Gdańskiej, absolwent Politechniki Gdańskiej (1953 – inż., 1956 mgr inż. budowy okrętów).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1916 roku w podradomskiej wsi Oleksów, skąd w wieku dwóch lat przeniósł się wraz z rodziną do Nowego Dworu. Tu przed II wojną światową pracował w Stoczni Modlińskiej Państwowych Zakładów Inżynierii. Był także pracownikiem Płockiej Stoczni Rzecznej w Radziwiu. Po wojnie przeniósł się do Gdańska. W latach 1952–1956 był posłem na Sejm I kadencji z ramienia PZPR. Po uzupełneniu wykształcenia średniego, w 1950 rozpoczął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, a w 1956 roku został magistrem inżynierem okrętowcem. W maju 1963 roku powołany na dyrektora naczelnego Stoczni Wisła.

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Został odznaczony między innymi Orderem Sztandaru Pracy I klasy, Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką Zasłużony Pracownik Morza i Odznaką tytułu honorowego "Zasłużony stoczniowiec PRL".

Upamiętnienie | edytuj kod

Jego imieniem nazwano pierwszy polski powojenny statek pełnomorski – rudowęglowiec typu B30 SS „Sołdek”, zwodowany 6 listopada 1948. Matką chrzestną statku była Helena Sołdek z domu Szchowska.

Miejsce spoczynku | edytuj kod

Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku (rejon II)[1].

W 2017 Instytut Pamięci Narodowej nakazał zmianę nazw ulic, placów czy szkół im. Stanisława Sołdka w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Stanisław Sołdek. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 2020-05-30].
  2. ul. Sołdka Stanisława - Nazwy do zmiany - Instytut Pamięci Narodowej, ipn.gov.pl [dostęp 2018-11-07]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Sołdek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy