Stanisław Szelichowski


Stanisław Szelichowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław Teofil Szelichowski (ur. 3 czerwca 1930 w Krakowie, zm. 27 grudnia 2017 w Warszawie) – polski dziennikarz i działacz motoryzacyjny[1].

Życiorys | edytuj kod

Był absolwentem Wydziału Samochodowego Politechniki Warszawskiej. Od połowy lat 50. XX wieku związany był z redakcją tygodnika Motor, gdzie pełnił między innymi funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Był także wieloletnim działaczem Polskiego Związku Motorowego, którego był sekretarzem generalnym w latach 1979–1987, a w ostatnim okresie życia należał do zespołu do spraw wyróżnień i odznaczeń przy Zarządzie Głównym PZM. Reprezentował także PZM w Międzynarodowej Komisji Sportowej FISA. Należał do współtwórców polskiego kartingu, przez kilka kadencji piastując także funkcję wiceprezesa Międzynarodowej Komisji Kartingowej CIK. Był również obserwatorem w trakcie prestiżowych imprez światowych jak Rajd Monte Carlo 1985 czy Rajd Wybrzeża Kości Słoniowej. W ramach Automobilklubu Polskiego piastował funkcję przewodniczącego zespołu historycznego, natomiast w ramach Automobilklubu Warszawskiego w latach 60. XX wieku, kierował Komisją Propagandy. Od lat 90. XX wieku, związany był z redakcją magazynu Transport Technika Motoryzacyjna. Należał do zarządu Auto Kluby Dziennikarzy Polskich[1]. 10 listopada 2001 za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej, za propagowanie tematyki motoryzacyjnej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2] i innymi odznaczeniami[3].

Wybrana bibliografia autorska | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Odszedł Stanisław Szelichowski (pol.). newsauto.pl. [dostęp 2017-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-29)].
  2. M.P. z 2002 r. nr 7, poz. 132
  3. Stanisław Szelichowski (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2017-12-31].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Szelichowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy