Stanisław Zawadzki (architekt)


Stanisław Zawadzki (architekt) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pałac w Dobrzycy Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim Kościół św. Stanisława w Siedlcach Pałac w Lubostroniu

Stanisław Zawadzki (ur. 1743 w Warszawie, zm. 19 października 1806 tamże) – generał-major wojsk koronnych, od 1792 dowódca kompanii pontonierów[1], polski architekt doby klasycyzmu, architekt Komisji Edukacji Narodowej.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Stanisław Zawadzki studiował w Akademii Świętego Łukasza w Rzymie[2], gdzie zetknął się z projektami Andrei Palladia. Po powrocie do kraju poświęcił się pracy dla wojska (dosłużył się stopnia generała-majora wojsk inżynieryjnych). Oskarżony przez swojego pomocnika i ucznia Hilarego Szpilowskiego o wadliwy projekt i nadużycia przy budowie koszar w twierdzy w Kamieńcu Podolskim, został zdymisjonowany z wojska (1783) i poświęcił się budownictwu cywilnemu.

W czasie insurekcji kościuszkowskiej (1794) opracowywał plany obrony Warszawy[1].

Ważniejsze projekty | edytuj kod

Przypisuje się mu również autorstwo projektu kościoła św. Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim. Według jego projektu rozpoczęto też budowę Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu (ostatecznie zrealizowano projekt Jana Kamsetzera), oraz przebudowę dawnego pałacu Jana Humańskiego w Warszawie (Miodowa 26, róg Długiej) Był także autorem projektu portyku dobudowanego do pałacu Skórzewskich w Czerniejewie.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Henryk P. Kosk, Generalicja polska t. II, Pruszków, 2001 s. 278.
  2. Ryszard Henryk Bochenek: 1000 słów o inżynierii i fortyfikacjach. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1989, s. 305. ISBN 83-11-07423-2.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stanisław Zawadzki (architekt)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy