StarCraft: Brood War


StarCraft: Brood War w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

StarCraft: Brood War – dodatek do StarCrafta wydany przez Blizzard Entertainment w grudniu 1998 roku. Zawiera trzy nowe kampanie (razem 26 nowych misji), po jednej dla każdej z ras znanych z poprzedniej części. Kontynuowana jest w nich opowieść rozpoczęta w podstawowej wersji Starcrafta. Każda z ras ma również do dyspozycji nowe jednostki i możliwości, co wiąże się z uatrakcyjnieniem i jeszcze większym zbalansowaniem gry. Blizzard dodał także mnóstwo nowych map i 3 dodatkowe tereny: mroczny - twilight, zimowy - ice i pustynny - desert. W 2017 roku wraz z wyjściem wersji 1.18, gra stała się darmowa[1].

Spis treści

Ogólne informacje | edytuj kod

Pierwszą wersją dodatku była wersja 1.04, od tego czasu Blizzard wydał liczne poprawki do gry, obecnie obowiązującą wersją jest 1.18. Jedną z najistotniejszych opcji dodanych w poprawkach jest możliwość nagrywania i odtwarzania powtórek (ang. replays) z gry. Oprócz tych zmian, wprowadzono również szereg innych. Pozmieniano nieznacznie obrażenia, pancerze bazowe, czas budowania jednostek, budynków i badań oraz ich koszty. Z najważniejszych wymienić również należy zmniejszenie zaplecza magazynowego tzw. supply na najpotężniejsze jednostki wszystkich trzech ras tzn. battlecruiserów, carrierów i ultralisków z odpowiednio 8, 8, 6 na 6, 6, 4. Dzięki temu można bez obaw budować ich więcej lub korzystając z nich równolegle posiadać sporą armię innych jednostek.

Nowe jednostki | edytuj kod

Nowe jednostki pojawiające się w dodatku Brood War:

Terranie | edytuj kod

 • Medyczka (ang. Medic) – leczy wszystkie jednostki organiczne i tym samym zwiększa skuteczność piechoty terran, umożliwiając skuteczniejszą taktykę M&M (Marines & Medics) oraz częstsze stosowanie stimpacków. Oprócz standardowej opcji leczenia, które wykonuje automatycznie, posiada możliwość korzystania z dwóch umiejętności, które rozwinąć można w akademii (ang. Academy). Są to odpowiednio: Optical Flare i Restoration. Pierwsza z nich oślepia jednostkę drastycznie zmniejszając jej pole widzenia. Oprócz tego zastosowana na detektorze uniemożliwi takiej jednostce dalsze wykrywanie niewidzialnych jednostek wroga. Druga umiejętność pozwala usuwać wszelkie utrzymujące się czasowo lub permanentnie negatywne skutki działania wrogich czarów (np. Parasite, Plague, Ensnare, Blind, Acid Spore itp.).
 • Walkiria (ang. Valkyrie) – latająca ciężka fregata przeciwlotnicza. Jej ataki zadają, poza standardowymi obrażeniami tzw. splash damage (zadający obrażenia wszystkim jednostkom w pewnym obszarze, który ostrzeliwuje).

Zergi | edytuj kod

 • Czychacz (ang. Lurker) – alternatywna forma hydraliska typu ziemia-ziemia. Dostępna po zakończonym badaniu Lurker Aspect w Hydralisk Den. Lepiej opancerzona i żywotniejsza, może atakować tylko gdy jest zakopana w ziemi, wystrzeliwując w kierunku wroga serię kolców w linii prostej, które również cechują się obrażeniami typu splash rażąc wszystko na swojej drodze, ale co najważniejsze nie raniąc jednostek własnych. Przeznaczony generalnie do defensywy i zabezpieczania strategicznych punktów na mapie, przy odpowiednim zastosowaniu sprawdza się również jako jednostka wsparcia bezpośredniego (po wymieszaniu z np. zerglingami). Idealny do zastawiania pułapek charakteryzuje się bardzo dużą siłą rażenia.
 • Pożeracz (ang. Devourer) – ciężka przeciwlotnicza forma mutaliska (podobnie jak guardian także ewoluuje z mutaliska po rozwinięciu spire w Greater Spire). Jego specjalny atak stopniowo spowalnia szybkość ataku jednostek przeciwnika po każdej salwie (efekt ten działa na pewien obszar objęty atakiem), a także zwiększa podatność na obrażenia od wrogich jednostek jak i powoduje, że wyposażone w maskowanie powietrzne jednostki wroga znajdujące się w obszarze efektu ataku stają się widzialne.

Protosi | edytuj kod

 • Mroczny Templariusz (ang. Dark Templar) – posiada stałe maskowanie (niezależne od energii), zadający bardzo wysokie obrażenia, dopóki niewykryty, jest idealny praktycznie przeciwko każdej jednostce naziemnej. Wykryty ginie szybko z powodu małej ilości punktów życia i słabego pancerza.
 • Mroczny Archon (ang. Dark Archon) – Mroczny Archon powstaje z połączenia dwóch Mrocznych Templariuszy. Typowy spellcaster (jednostka, która nie posiada możliwości ataku, a jedynie czary). Posiada umiejętność przejęcia wrogiej jednostki (Mind Control), obrócenia energii posiadających ją jednostek wroga w obrażenia przeciwko nim (Feedback) oraz ogłuszenia w pewnym obszarze wszystkich jednostek organicznych na krótki okres (Maelstrom). Przydatny w eliminowaniu wrogich spellcasterów i jednostek dysponujących atakami specjalnymi oraz, w szczególności, w starciach z każdym rodzajem jednostek zergów (z uwagi na fakt, iż każda ich jednostka jest organiczna i może być ogłuszana).
 • Korsarz (ang. Corsair) – lekka jednostka przeciwlotnicza, posiada zdolność zwaną disruption web pozwalającą na krótki czas neutralizować w pewnym zasięgu wszelkie struktury defensywne wroga jak i jednostki naziemne (te jednak mają możliwość wysunąć się spod działania zaklęcia).

Inne poprawki | edytuj kod

Usprawniono też kilka jednostek znanych z pierwowzoru:

 • u terran po wybudowaniu akademii w dostawce do fabryki (Machine Shop) pojawia się upgrade zwany Charon Boosters - zwiększa on trzykrotnie zasięg przeciwlotniczych rakiet goliatha. Warty zauważenia jest fakt, iż powiększony zasięg goliatha równa się zasięgowi guardiana zergów - teraz terranie mogą bronić się przed nimi dużo skuteczniej.
 • u zergów modyfikacji uległy ultraliski - teraz po wybudowaniu Ultralisk Cavern - pojawiają się dwa nowe badania - Anabolic Synthesis i Chitinous Plating. Pierwszy z nich przyspiesza poruszanie się ultralisków, drugi zaś zwiększa ich pancerz o dwa punkty.

Popularność | edytuj kod

Dodatek do gry jeszcze bardziej przyczynił się do niezwykłej grywalności StarCrafta, o czym świadczą choćby statystyki serwerów Battle.net – dziennie ponad 150 tysięcy graczy z całego świata toczy boje w sieci.

Oprócz rozgrywek na Battle.necie, istnieją także rozgrywki profesjonalne takie jak OnGameNet Starleague, MBCgame Starleague, ProLeague czy GomTV Star Invitational i GomTV Averatec Intel Classic w Korei Południowej czy ogólnoświatowe ligi jak np. iCCup czy TeamLiquid Starleague. StarCraft jest także obecny na cyberigrzyskach gier komputerowych World Cyber Games od samego początku istnienia tej ważnej w świecie gier imprezy. W Polsce oprócz corocznych kwalifikacji WCG kilkukrotnie rozgrywane były mistrzostwa StarCraft:Brood War, organizowane przez serwis NetWars. Powstało również kilka międzynarodowych sponsorowanych serwisów takich jak GosuGamers czy TeamLiquid oferujących informacje na temat rozgrywek, lig, wyników, terminów gier, rankingów itp. posiadających duże fora dyskusyjne i ogromne bazy replayów do ściągnięcia. Z powodu niesamowitej dynamiki rozgrywki w Korei Południowej są nie tylko transmitowane w telewizji ale również komentowane na żywo przez profesjonalnych komentatorów. Część koreańskich sponsorów zatrudnia nawet komentatorów anglojęzycznych takich jak Nick Plott znany jako Tasteless w pełni zdając sobie sprawę z uniwersalnej popularności i ogromnej ogólnoświatowej społeczności jaką zgromadziła ta gra w ciągu ostatniej dekady. Materiał z rozgrywek profesjonalnych można znaleźć w serwisie YouTube - w wersji koreańskiej na koncie YouTube - Jon747 (które zostało zablokowane w 2010 r.[2]) lub anglojęzycznej na koncie VioleTAK. W Ameryce powstał niedawno osobny projekt SC2gg zrzeszający amatorskich komentatorów anglojęzycznych którzy komentują większość rozgrywek zarówno koreańskich jak i ogólnoświatowych. Pionierem komentarza anglojęzycznego jest nadal aktywny Irlandczyk Klazart znany również jako Papa Klaz. Obok niego wymienić należy również takie osoby jak Diggity, Moletrap, Rise czy Cholera. Każdy z nich oprócz indywidualnymi komentarzami do rozgrywek StarCrafta zajmuje się również mniejszymi projektami takimi jak rozgrywki WarCraft 3 czy Dawn Of War, od czasu do czasu komentują wspólnie zazwyczaj w duetach lub trójkach.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. StarCraft: Brood War Patch 1.18 Patch Notes. [dostęp 2017-04-19].
 2. Jon747 youtube account suspended. SK Gaming, 10.09.2012
Na podstawie artykułu: "StarCraft: Brood War" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy