Star Trek: Deep Space Nine


Star Trek: Stacja kosmiczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Star Trek: Deep Space Nine) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Star Trek: Stacja kosmiczna (tytuł oryginału: Star Trek: Deep Space Nine, w skrócie DS9) – trzeci telewizyjny serial z serii Star Trek. Jego akcja została umieszczona na stacji kosmicznej, a tłem wydarzeń jest zakończenie okupacji planety Bajor przez Kardasjan. Serial wyprodukowano w Paramount Pictures, pierwsza emisja telewizyjna trwała od 3 stycznia 1993 do 2 czerwca 1999. Jest to pierwszy serial z cyklu Star Trek, który nie został stworzony przez Gene’a Roddenberry’ego.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Tytułowy Deep Space Nine to stacja kosmiczna stworzona przez Kardasjan, ale znajdująca się pod wspólną kontrolą Federacji i Bajoran. Dzięki sąsiadującemu tunelowi podprzestrzennemu, który nadaje stacji ogromne znaczenie strategiczne, stacja staje się teatrem wojen, konfliktów i wielu innych nietypowych sytuacji, rzadko spotykanych w dotychczasowych serialach Star Trek.

Stacją dowodzi Benjamin Sisko (Avery Brooks) początkowo w randze komandora, awansowanego później do rangi kapitana. Jego pierwszym oficerem jest Bajoranka Kira Nerys (Nana Visitor), której partyzancka przeszłość rzutuje znacznie na rozwój wypadków na stacji. Za porządek na DS9 odpowiada zmiennokształtny Odo (René Auberjonois), którego rasa doprowadza do wybuchu największej wojny w historii Zjednoczonej Federacji Planet. Rolę oficera naukowego pełni Jadzia Dax (Terry Farrell), przedstawicielka symbiontycznej rasy Trill. W ostatnim sezonie zamordowaną Jadzię zastępuje Ezri (Nicole de Boer), która przejmując symbionta Dax, dysponuje wszelką wiedzą i wspomnieniami Jadzii. Lekarzem stacji jest genetycznie poprawiany Julian Bashir (Alexander Siddig). Głównym inżynierem, znanym z serialu Następnego pokolenia jest Miles O’Brien (Colm Meaney). W 4 sezonie serialu do załogi dołącza Worf, który stracił stanowisko szefa ochrony na Enterprise-D wraz ze zniszczeniem statku w pełnometrażowym filmie Star Trek: Pokolenia.

Na stacji przebywają również cywile, m.in. syn kapitana Jake Sisko (Cirroc Lofton), chciwy barman - Ferengi Quark (Armin Shimerman), tajemniczy Kardasjanin - krawiec Garak (Andrew Robinson) oraz wielu innych.

Klimat serii DS9 początkowo charakteryzował się baśniową, senną, przez większość fanów uznawaną za nudną fabułą. Dopiero gdy twórcy wykonując śmiały ruch umieścili stację w centrum zbrojnego konfliktu, wyposażając ją w statek bojowy Defiant serial zyskał na rozmachu a w oczach wielu fanów urósł do najbardziej dojrzałego i interesującego ze wszystkich seriali spod znaku Star Trek. Dużą rolę w poprawie oglądalności DS9 odegrał Ronald D. Moore, wprowadzając charakterystyczny dla swojej twórczości mroczny klimat ciągłego zagrożenia i nieuniknionej zagłady wiszącej nad bohaterami.

Obsada | edytuj kod

W pozostałych rolach i epizodach wystąpili m.in.: Louise Fletcher, Michael Ansara, Tim Russ, Leland Orser, Bill Smitrovich, Patrick Stewart, John de Lancie, James Cromwell, Charles Napier, Fionnula Flanagan, Vanessa Williams, Jonathan Frakes, Robert Picardo, Iggy Pop[1].

Odcinki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Star Trek: Stacja kosmiczna.

Przypisy | edytuj kod

  1. Full Cast & Crew. IMDB. [dostęp 2019-11-29].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Seria Star Trek Kontrola autorytatywna (serial telewizyjny):
Na podstawie artykułu: "Star Trek: Deep Space Nine" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy