Stare Miasto (Gdańsk)


Stare Miasto (Gdańsk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stare Miasto na mapie Śródmieścia. Plan Starego Miasta Kanał Raduni Ratusz Starego Miasta Wieżowce na Starym Mieście Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 Dworzec Gdańsk Główny

Stare Miasto (niem. Altstadt) – część gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Jest to najstarszy obszar miasta.

Stare Miasto uzyskało lokację miejską w 1236 roku, ponowne nadanie praw miejskich przed 1263 rokiem, zdegradowane w 1308 roku[1].

Historyczna tkanka miejska została zniszczona w wyniku II wojny światowej. Obszar jest mylony z położonym nieopodal Głównym Miastem, na którym znajduje się większość gdańskich zabytków. Stare Miasto ma charakter usługowo-mieszkalny.

Na terenie Starego Miasta żył i pracował astronom Jan Heweliusz.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Stare Miasto znajduje się w północnej części dzielnicy Śródmieście. Graniczy z osiedlami administracyjnymi: Aniołki oraz z Młyniskami, a dokładniej z Młodym Miastem. Na południowym wschodzie styka się z Motławą. Od południa poprzez ulicę Podwale Staromiejskie graniczy z Głównym Miastem, a od zachodu z Nowymi Ogrodami i Grodziskiem. Przez Stare Miasto przepływa Kanał Raduni tworząc małą wyspę.

Wyróżnia się trzy obszary historyczne Starego Miasta:

  • Brama Oliwska – obszar na północnym krańcu Starego Miasta w miejscu dawnej bramy miejskiej.
  • Osiek – obszar mieszkalny w ostatnim zakolu Kanału Raduni.
  • Zamczysko – rejon położony nad Motławą, tereny nieistniejącego zamku krzyżackiego (wraz z późniejszą Wiadrownią).

Rys historyczny | edytuj kod

Dawne nazwy – Gyddanyzc Urbs 999, Castrum Kdanzc 1148, Danzer [koniec XII w.], Dy Alde Stat 1348, Alde Stad Zcu Danczk 1374, Altestatt Danczke 1454, Altstadt 1910.

Zabytki | edytuj kod

Pomniki | edytuj kod

Obiekty sakralne | edytuj kod

Transport | edytuj kod

Przez zachodnią część Starego Miasta przebiega główna arteria komunikacyjna Trójmiasta pod postacią drogi krajowej nr 91 oraz drogi wojewódzkiej nr 468. Na tym terenie łączą się ze sobą trasy tramwajowe z Wrzeszcza, Nowego Portu, Stogów, Łostowic i Siedlec.

Na Starym Mieście znajduje się stacja kolejowa Gdańsk Główny obsługująca połączenia kolejowe wszystkich typów. Jest ona również przystankiem kolejowym trójmiejskiej SKM.

W 2013 przez krótki czas funkcjonowała na obszarze dzielnicy pętla Stare Miasto. Po jej likwidacji uruchomiona została kursująca po Głównym i Starym Mieście okrężna linia autobusowa 100.

Przypisy | edytuj kod

  1. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 30-31.

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Stare Miasto (Gdańsk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy