Start Łódź (piłka siatkowa)


Start Łódź (piłka siatkowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SKS Start Łódźpolska kobieca drużyna siatkarska będąca sekcją klubu sportowego Start Łódź. Jedna z najbardziej utytułowanych polskich drużyn w historii żeńskiej siatkówki - pięciokrotny mistrz Polski, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski oraz medalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych i Pucharu Zdobywców Pucharów. Obecnie zespół występuje w III lidze[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Spółdzielczy Klub Sportowy Start Łódź powstał w 1953 roku. W 1954 roku zespół występował w klasie B. Sezon później zespół grał już w klasie A i zajmując 2. miejsce w rozgrywkach eliminacyjnym awansował do I ligi. Sukcesy zespołu były nierozerwalnie związane z osobą Andrzeja Chmielnickiego, którego wspomagał Andrzej Kaźmierczak[2].

Swój pierwszy mistrzowski tytuł Start zdobył w 1968 roku w składzie:

Barbara Hermel-Niemczyk, Hanna Sojczuk, Janina Pluta, Alicja Serwa, Barbara Jaworska, Maria Chrzanowska-Latek, Krystyna Majchrowicz, Mirosława Buda, Renata Burzyńska, Elżbieta Kaźmierczak, Aleksandra Kazibut, Zdzisława Pijanowska i Jolanta Głowacka[3]. 

W tym samym roku dwie reprezentantki klubu, Barbara Hermel-Niemczyk i Lidia Chmielnicka-Żmuda (przeszła z AZS-AWF Warszawa) wystąpiły na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, gdzie zdobyły brązowe medale wraz z reprezentacją Polski[3].

W kolejnych latach w drużynie występowały także m.in.: Alicja Jaworska i Alicja Sołtysiak, późniejsza mama koszykarza Marcina Gortata[2].

i Zdzisława Pijanowska. Dwie pierwsze wystąpiły na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, zdobywając z reprezentacją Polski brązowy medal.

Sukcesy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Siatkówka halowa: III liga kobiet (pol.). www.siatka-lodzkie.pl. [dostęp 28 kwietnia 2013].
  2. a b Marek Kondraciuk: Złoty dorobek kobiet w łódzkim sporcie (pol.). Dziennik Łódzki, 20.11.2011. [dostęp 19.04.2018].
  3. a b Piłka siatkowa. Historia sekcji (pol.). sksstart.com. [dostęp 2021-03-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mistrzynie Polski w piłce siatkowej kobiet Zdobywcy Pucharu Polski w piłce siatkowej kobiet
Na podstawie artykułu: "Start Łódź (piłka siatkowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy