Stary cmentarz katolicki w Lutowiskach


Na mapach: 49°14′53″N 22°41′36″E/49,248056 22,693333

Stary cmentarz katolicki w Lutowiskach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Miniaturowa replika rozebranej cerkwi znajdująca się na terenie cmentarza Detal starego nagrobka na cmentarzu

Stary cmentarz katolicki w Lutowiskachcmentarz służący rzymskokatolickiej i greckokatolickiej ludności Lutowisk. Powstał przypuszczalnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Służył katolikom obu obrządków, a to z powodu braku odrębnego cmentarza dla rzymskich katolików, którzy stanowili w Lutowiskach mniejszość. Miał charakter cmentarza przycerkiewnego - miejscowa Cerkiew św. Michała Archanioła znajdowała się w jego górnej, zachodniej części. Sam cmentarz ma powierzchnię ok. 0,58 ha, kształt zbliżony do litery "L" i rozciąga się z zachodu na wschód.

Na cmentarzu zachowało się kilkadziesiąt starych nagrobków[2], z których najstarsze pochodzą z lat 60. XIX wieku. Obecnie chowani są tam również nieliczni zmarli grekokatolicy zamieszkujący Lutowiska i okolice.

Na cmentarzu znajduje się miniaturowa replika rozebranej cerkwi.

W 1988 cmentarz został odnowiony przez społeczników - Społeczną Komisję Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy Zarządzie Głównym TOnZ w Warszawie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Na podstawie geoportal.gov.pl
  2. Słownik historyczno-krajoznawczy wylicza ich wraz ze szczegółowym opisem 14

Bibliografia | edytuj kod

  • Maciej Augustyn, Stanisław Kryciński, Szymon Modrzejewski, Radosław Szewc: Bieszczady. Słownik historyczno-krajoznawczy. Cz. 1, Gmina Lutowiska. Ustrzyki Dolne, Warszawa: Bieszczadzki Park Narodowy, Stanisław Kryciński, 1995, s. 228-229, 252-256. ISBN 83-85531-05-X.
Na podstawie artykułu: "Stary cmentarz katolicki w Lutowiskach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy