Staszkówka


Na mapach: 49°45′23″N 21°01′26″E/49,756389 21,023889

Staszkówka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Staszkówkawieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Moszczenica.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Pod względem geograficznym miejscowość znajduje się na Pogórzu Ciężkowickim.

Spis treści

Części wsi | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z XIV wieku. W XV w. istniała tutaj szkoła, a w XVII w. szpital. Tradycja głosi, że przez osadę, która znajdowała się na miejscu obecnej Staszkówki miał przechodzić św. Wojciech, kiedy udawał się ze swoją misją do Prus. Upamiętnia to figura oraz studzienka św. Wojciecha, która znajduje się obok kościoła parafialnego.

W maju 1915 roku przez Staszkówkę przetoczył się front bitwy pod Gorlicami. Wskutek walk, jakie toczyły się na terenie wsi, spłonął modrzewiowy kościół z XV w., a wieś była niemal całkowicie zniszczona. Świadkami tamtych wydarzeń są cztery cmentarze wojenne. Na cmentarzu nr 118 stoi niedokończony pomnik Patria w kształcie czterech, wielkich rozmiarów, kamiennych, prostopadłościennych pylonów, pomiędzy którymi przejścia z lotu ptaka układają się w kształt krzyża. W pierwotnym projekcie na tych czterech kamiennych blokach miała stanąć spiżowa postać żołnierza na koniu. Jednak pomnik z powodu zbyt wysokich kosztów nigdy nie został dokończony. Dziś jedynie dwa z czterech potężnych pylonów wieńczą stylizowane miecze. Do tej pory cztery olbrzymie kamienne bloki widoczne są od strony wsi Zborowice, Sędziszowa, Siedliska i Łużna nawet z odległości kilku kilometrów.

Zabytki | edytuj kod

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[4]

Kościół parafialny pw. św. Wojciecha został wybudowany w latach 1928–1930 według projektu architekta Józefa Baruta, na miejscu dawnego kościoła drewnianego. Jest to świątynia neogotycka, trzynawowa, bazylikowa. Do budowy użyto cegły oraz kamienia. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Staszkowskiej.


Przypisy | edytuj kod

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. GUS. Rejestr TERYT
  4. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2019-12-31.
Na podstawie artykułu: "Staszkówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy