Stefan Żuchowski


Stefan Żuchowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jeden z obrazów autorstwa Karola de Prevot (XVIII w.), przedstawiających rzekomy mord rytualny, znajdujących się w sandomierskiej katedrze, ufundowanych przez ks. Stefana Żuchowskiego

Stefan Żuchowski (ur. 1666, zm. 1716) – proboszcz, archidiakon i oficjał sandomierski, antysemita[1].

Był oskarżycielem w lubelskim Trybunale Głównym Koronnym podczas procesów Żydów sandomierskich z lat 1698 i 1710–13, oskarżanych o rzekome mordy rytualne. W 1698 z jego inicjatywy stracono starszego synagogi sandomierskiej Aleksandra Berka za rzekome zamordowanie dwuletniej dziewczynki. W 1711 na synodzie diecezji krakowskiej został mianowany komisarzem do spraw żydowskich a do jego obowiązków należało także zajmowanie się sprawami o mordy rytualne. Jego publikacje stanowiły główną podstawę pracy o mordach rytualnych autorstwa biskupa Józefa Załuskiego. Był fundatorem obrazów autorstwa Karola de Prevot w sandomierskiej kolegiacie (obecnie katedrze), przedstawiających trzy przypadki rzekomego mordu rytualnego w Sandomierzu.

Spis treści

Twórczość | edytuj kod

Wydał dwie książki:

  • Ogłos procesów kryminalnych na Żydach o różne ekscesy, także morderstwo dzieci osobliwie w Sandomierzu roku 1698 przeświadczone w prześwietnym Trybunale Koronnym przywiedzionych, dla dobra pospolitego wydany - 1700, wierszowana relacja z procesu Żydów sandomierskich w 1698, uzupełniona o opisy kilku wcześniejszych procesów o mordy rytualne.
  • Proces kryminalny o niewinne dziecię Jerzego Krasnowskiego, już to trzecie roku 1710 dnia 18 sierpnia w Sendomirzu okrutnie od Żydów zamordowane - 1713, napisana prozą w końcowej fazie procesu Żydów sandomierskich, rozpoczętej w 1710.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wojciech Kalwat, Afery, skandale i procesy w dawnej Polsce, Bellona Warszawa 2015, s.40.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stefan Żuchowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy