Stefan Dękierowski


Stefan Dękierowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stefan Dękierowski (ur. 16 kwietnia 1893 w Warszawie, zm. 21 grudnia 1975 tamże) – polski reżyser, realizator i operator filmowy, organizator Wytwórni Filmów Fabularnych w Warszawie.

Pracy operatora nauczył się w wytwórni filmowej „Sfinks”, gdzie w 1916 zatrudnił się na stanowisku laboranta. Posiadając już doświadczenie, był jednym ze współzałożycieli ośrodka produkcji filmowej „Falanga”, który w późniejszym czasie, posiadając własne atelier, zmienił nazwę na „Atelier i Laboratorium Falanga”. Ośrodek był znany, ponieważ właśnie w nim zrealizowano większość filmów powstałych w latach 30. XX w. Falanga działała do 1942, a Stefan Dękierowski poza pracą zawodową działał aktywnie w środowisku konspiracyjnym. W styczniu 1945 zainicjował powstanie Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego, która w 1947 stała się Wytwórnią Filmów Fabularnych. Od drugiej połowy lat 50. XX w. pracował jako reżyser filmów popularnonaukowych.

„Za zasługi na polu rozwoju polskiego przemysłu filmowego” w lutym 1937 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi[1]. W styczniu 1946 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi „w uznaniu zasług położonych dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie odbudowy przemysłu filmowego w m. Łodzi” [2].

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 1937 r. nr 36, poz. 52
  2. M.P. z 1946 r. nr 29, poz. 56

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stefan Dękierowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy