Stefan I (papież)


Stefan I (papież) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stefan I (ur. Rzymie, zm. 2 sierpnia 257 tamże) – święty Kościoła katolickiego, 23. papież w okresie od 12 maja 254 do 2 sierpnia 257[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Podczas jego pontyfikatu narodził się spór o ważność chrztu apostatów i heretyków. Niektórzy biskupi Afryki Północnej oraz Azji Mniejszej, na czele z Cyprianem z Kartaginy, uważali że osoby pragnące powrócić po wyparciu się wiary do wspólnoty Kościoła muszą przyjąć powtórnie chrzest[1]. Stefan I był temu zdecydowanie przeciwny, co niemal doprowadziło do zerwania jedności z tymi Kościołami[1].

Papież prowadził także drugi spór z Cyprianem dotyczący biskupa Marcjana z Arles, który przyjął rygorystyczne zasady antypapieża Nowacjana i odmawiał rozgrzeszenia nawróconym apostatom[2]. Biskup Kartaginy domagał się usunięcia i ekskomunikowania Marcjana, lecz papież odmówił[2].

Wszystkie te wydarzenia wpływają na opinię jakoby Stefan I był władczym i bezkompromisowym papieżem[2]. Według Liber Pontificalis zmarł jako męczennik i został pochowany w kryptach św. Kaliksta[2].

W tym samym czasie antypapieżem był Nowacjan.

Jest czczony 2 sierpnia[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 20. ISBN 83-7006-437-X.
  2. a b c d e John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 35-37. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stefan I (papież)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy