Stefan Lelental


Stefan Lelental w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stefan Lelental (ur. 1935) – polski prawnik, specjalista w zakresie prawa karnego wykonawczego, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Życiorys | edytuj kod

W 1958 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. W 1964 na tej samej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora na podstawie pracy Instytucja warunkowego zwolnienia w Polsce na tle prawnoporównawczym. Habilitował się w 1973, a w 1984 otrzymał tytuł profesora nauk prawnych. Zawodowo od 1959 związany z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Kierował na tej uczelni Katedrą Prawa Karnego (1989–2006). W latach 1978–1981 był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Został też kierownikiem Zakładu Prawa Karnego Wykonawczego. Prowadził wykłady również w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu historii gospodarczej, polityki kryminalnej, prawa karnego i prawa karnego wykonawczego. Jest autorem i współautorem około 300 publikacji, w tym monografii, podręczników akademickich i artykułów naukowych, a także glos do orzeczeń Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych. Opracował także w 1999 komentarz do kodeksu karnego wykonawczego (do 2012 trzykrotnie wznawiany). Wchodził w skład komisji kodyfikacyjnej (m.in. jako wiceprzewodniczący Zespołu Prawa Karnego Wykonawczego) przygotowującej zmiany w prawie karnym zakończone uchwaloną w 1997 kodyfikacją.

W 2011 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 2011 r. nr 86, poz. 889

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Stefan Lelental" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy