Stefan Szwarc


Stefan Szwarc w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Stefana Szwarca na cmentarzu Powązkowskim

Stefan Szwarc (ur. 23 lipca 1893 w Benderach, zm. 31 marca 1964 w Warszawie[1]) – polski przedwojenny aktor filmowy i reżyser.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jako aktor zadebiutował w 1926 w filmie O czym się nie myśli w roli Czernika. Przez kolejnych trzynaście lat zagrał łącznie w trzynastu polskich produkcjach filmowych, wcielając się głównie w postaci drugoplanowe i epizodyczne. W 1932 we współpracy z reżyserem i scenarzystą Brunonem Bredschneiderem wyreżyserował film Rycerze mroku. W 1939 kierował produkcją filmu Geniusz sceny, poświęconego twórczości aktora i reżysera Ludwika Solskiego. Tuż przed wybuchem II wojny światowej został zmobilizowany do wojska, zaś po kampanii wrześniowej internowany w Rumunii. Po zwolnieniu z obozu powrócił do przebywającej w Warszawie rodziny i przebywał w stolicy w momencie wybuchu powstania warszawskiego[2].

Stefan Szwarc zmarł 31 marca 1964 i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 108-1-21)[1]. Jego żona Janina z Kamińskich była żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Jaga”, działającym w zgrupowaniu „Żubr” w obwodzie „Żywiciel”. Szwarcowie mieli dwóch synów. Starszy syn Stefana Szwarca Marek również walczył w I Kompanii Batalionu „Żubr” w zgrupowaniu AK „Żywiciel”, za co został odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych i Warszawskim Krzyżem Powstańczym[2].

Filmografia | edytuj kod

Jako aktor | edytuj kod

Jako reżyser | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Cmentarz Stare Powązki: STEFAN SZWARC, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2017-07-13] .
  2. a b Rajmund Wełnic: Ostatni taki bohater. Powstaniec warszawski z Bornego Sulinowa. Serwis Głosu Koszalińskiego, 2014-08-25. [dostęp 2017-07-13].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stefan Szwarc" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy