Stefania (księżniczka Monako)


Stefania Grimaldi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Stefania (księżniczka Monako))
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 25 maj 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Księżniczka Stefania z Monako, I voto Ducruet, II voto Lopez Peres (Stephanie Marie Elizabeth Grimaldi, ur. 1 lutego 1965 w Monte Carlo) – monakijska księżniczka z dynastii Grimaldich, córka Rainiera III, księcia Monako i jego małżonki, księżnej Grace, piosenkarka, projektantka mody; od kwietnia 2018 zajmuje dwunaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Stefania urodziła się w Monte Carlo jako trzecie dziecko Rainiera III, księcia Monako i Grace, księżnej Monako.

W 1995 poślubiła Daniela Ducruet, z którym ma dwoje dzieci: Ludwika Ducruet (ur. 1992) i Paulinę Ducruet. Małżeństwo zostało zakończone rozwodem w 1996. W 2003 wyszła za Adansa Lopeza Peresa, a w 2004 para rozwiodła się.

Zajmuje czternaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Księżniczka Stefania pracowała jako modelka, piosenkarka i projektantka ubrań. Zaangażowana jest w działalność charytatywną. Jest prezydentem Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego Monte Carlo. W 2004 założyła fundację Fight AIDS Monaco. Regularnie uczestniczy w oficjalnych wydarzeniach w Księstwie Monako i reprezentuje w nich swojego brata.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Spis treści

Powiązania rodzinne i edukacja | edytuj kod

W sierpniu 1964 roku Pałac Książęcy podał do wiadomości, że księżna Grace spodziewa się narodzin swojego trzeciego dziecka na początku przyszłego roku[1]. Księżniczka Stefania przyszła na świat 1 lutego 1965 godzinie 17:00 w Monte Carlo, ważyła 3 kg i mierzyła 50 cm[2][3]. O godzinie 18:25 wystrzelono dwadzieścia jeden strzałów, aby uczcić narodziny nowej członkini rodziny książęcej.

Jej rodzicami byli Rainier III, książę Monako od 1949 do 2005 roku i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej w 1954 roku dla Najlepszej Aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Jej dziadkami są ze strony ojca Pierre, książę Valentinois, hrabia Polignac i jego małżonka, Charlotte, księżna Valentinois; natomiast ze strony matki John Brendan Kelly, amerykański mistrz olimpijski w wioślarstwie, i Margaret Kelly.

Ma dwoje starszego rodzeństwa, Karolinę, księżną Hanoweru i Alberta II, księcia Monako.

Księżniczka otrzymała imiona Stefania Maria Elżbieta, z których pierwsze na cześć swojej przodkini, Stefanii, wielkiej księżnej Badenii.

Została ochrzczona w maju 1965 w katedrze w Monako[4]. Jej rodzicami chrzestnymi zostali brat matki, John Brendan Kelly młodszy i jej cioteczna siostra, Elżbieta de Massy.

Dzieci chrzestne | edytuj kod

Edukacja | edytuj kod

Księżniczka pobierała nauki w Dames de Saint-Maur w Monako, a następnie w szkole Dupanloup w Paryżu. Maturę zdała w 1982 roku. Szczególnie interesował ją taniec klasyczny, gra na fortepianie, gimnastyka i jazda konna. mówi biegle po francusku, monagesku, angielsku i włosku.

Wypadek samochodowy | edytuj kod

13 września 1982 księżniczka razem ze swoją matką wracały do Monako z jednej z francuskich posiadłości Grimaldich. Niedaleko miasta ich samochód wypadł z drogi, zaczął dachować, spadł w przepaść i zapalił się[7]. Stefania została wyciągnięta z pojazdu przez 62-letniego ogrodnika, świadka zdarzenia, który następnie zadzwonił po służby medyczne, by pomóc uwięzionej za kierownicą księżnej Grace[8]. Obydwie poszkodowane zostały przewiezione do kliniki imienia księżnej Grace, a Pałac Książęcy podał informację o zdarzeniu dodając, że są ranne, ale nie w stanie krytycznym[9]. Grace miała liczne złamania kości[10]. Obrażenia Stefanii nie były niebezpieczne dla jej zdrowia i szybko wróciła do Pałacu Książęcego.

Księżna Grace zmarła następnego dnia wieczorem, jak podał rzecznik rodziny książęcej, z powodu krwawienia mózgowego[11]. Informacja była szokująca dla opinii publicznej, przekonanej o tym, że władczyni opuści szpital po około dziesięciodniowej hospitalizacji[12][13].

Media długo próbowały odtworzyć okoliczności, w jakich doszło do wypadku. Obydwie podróżujące samochodem nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa, oskarżano też księżniczkę o to, że to ona prowadziła pojazd, mimo iż była o rok za młoda, by uzyskać prawo jazdy[14]. Ostatecznie stwierdzono, że księżna doznała ataku apopleksji, co sprawiło, że straciła kontrolę nad samochodem[15].

Księżniczka Stefania nie uczestniczyła w pogrzebie matki, który miał miejsce kilka dni później.

Kariera modelki | edytuj kod

Księżniczka próbowała swoich sił w modelingu, ale wobec niezadowolenia ojca z tej profesji, zajęła się projektowaniem ubrań[16].

W 1983 zaczęła współpracę w domu mody Christiana Diora pod opieką głównego projektanta, Marka Bohana[17]. W 1984 uczestniczyła w spotkaniu prezydenta Francji, François Mitteranda z projektantami mody, które odbyło się na Polach Elizejskich[18]. W 1986 zaprojektowała we współpracy z Alix de la Comble kolekcję strojów pływackich, które zaprezentowano w styczniu w Monte Carlo[19].W 1989 stworzyła własną linię perfum.

W 1984 i 1990 znalazła się na okładce hiszpańskiego magazynu Hola w roli modelki. W 1985 gościła na okładkach niemieckiego Vogue i amerykańskiego Vanity Fair.

W 2008 pomagała w redagowaniu i wystąpiła na okładce francuskiego Vogue[20].

Kariera muzyczna | edytuj kod

W 1986 roku wydała swoją pierwszą singlową piosenkę pt. Ouragan (Huragan), która błyskawicznie zajęła miejsce na liście dziesięciu najlepszych utworów i sprzedała się w pięciu milionach egzemplarzy[21]. Wkrótce wydała debiutancki album Besoin (nazywany w niektórych krajach Stephanie). W 1987 nagrała piosenkę Young Ones Everywhere, wspierającą UNICEF.

W 1987 wyjechała do Los Angeles, by całkowicie poświęcić się muzyce. Mieszkała ze swoim ówczesnym chłopakiem, Mario Olivierem, który był już dwukrotnie żonaty i miał konflikt z prawem[22]. Po pięciu latach ukazał się długo oczekiwany album, ale sprzedał się słabo.

W maju 1992 nagrała piosenkę In the Closet w duecie Michaelem Jacksonem.

W 2006, wraz z grupą francuskich piosenkarzy, wzięła udział w nagraniu piosenki L'or de nos Vies.

Księżniczka Monako | edytuj kod

W chwili narodzin księżniczka została wpisane na trzecie miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, za swoim bratem i siostrą, przed ciotką, księżniczką Antoinette.

Jest prezydentem kilku organizacji, między innymi Monaco Youth Center i Princess Stephanie Activity Center oraz honorowym członkiem amerykańskiej fundacji księżnej Grace. Jest patronem Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo, w którym regularnie uczestniczy jako gość honorowy[23]; również organizacji AMADE, założonej przez jej matkę w 1963. Od 1985 jest prezydentem Monte Carlo Magic Grand Prix i Międzynarodowego Festiwalu Teatru Amatorskiego. Każdego roku bierze udział w obchodach Narodowego Dnia Monako.

Działalność w Monako | edytuj kod

18 października 2012 reprezentowała księcia w ceremonii wręczenia Golden Food Award w Monako.

13 lipca 2018 reprezentowała księcia Alberta w obchodach Narodowego Dnia Francji we francuskiej ambasadzie w Monako[24].

Oficjalne wizyty zagraniczne | edytuj kod

25 kwietnia 2008 uczestniczyła w oficjalnej wizycie do Monako prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego.

4 października 2017 wzięła udział w odsłonięciu pomnika księcia Rainiera III w Parku Cyrkowym w Bukareszcie[25]. Została przyjęta w audiencji przez Małgorzatę, księżną koronną Rumunii i jej męża.

W marcu 2019 uczestniczyła w oficjalnej wizycie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej do Księstwa Monako[26].

Fight AIDS Monaco | edytuj kod

W 2004 księżniczka Stefania założyła organizację Fight AIDS Monaco, w działalność której jest czynnie zaangażowana[27]. Celem jest szerzenie wiedzy na temat zakażenia wirusem HIV, choroby AIDS i skłonienie ludzi do profilaktyki i przeprowadzania regularnych badań krwi.

Jedną z akcji organizowanych w ramach Fight AIDS jest Test in the City. Odbywa się to przy współpracy Kliniki imienia Księżnej Grace i Monakijskiego Czerwonego Krzyża. Każda osoba może wówczas poddać się szybkiemu badaniu krwi na wykrycie w organizmie przeciwciał anty HIV-1 lub anty HIV-2. Wyniki otrzymuje się po około dziesięciu minutach.

Kolejne przedsięwzięcie to Jungle Fight, w ramach którego przez cały listopad księżniczka Stefania i zaproszeni goście na antenie Radia Monaco opowiadają o tym, jak radzić sobie z wirusem HIV i AIDS.

AIDS Memory Quit to specjalna uroczystość upamiętniająca osoby zmarłe z powodu tej choroby.

Księżniczka organizuje również aukcje charytatywne i specjalne konferencje, także z udziałem studentów. Co roku 1 grudnia bierze udział w obchodach Światowego Dnia AIDS.

Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy | edytuj kod

W wieku dziewięciu lat Stefania doznała kontuzji podczas jednego z występów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo[28]. Od roku 2005 jest prezydentem i gościem honorowym tej imprezy. Zajmuje się wyborem kostiumów, choreografii, świateł i dekoracji. Pojawia się na trybunach podczas każdego występu, często w towarzystwie swojego brata i dzieci.

Religia | edytuj kod

Zgodnie z tradycją obowiązującą w dynastii Grimaldich, księżniczka Stefania została ochrzczona i wychowana w wierze katolickiej.

25 marca 1974 razem z rodzicami i rodzeństwem uczestniczyła w prywatnej audiencji u papieża Pawła VI.

Jest matką chrzestną przynajmniej dwóch osób.

Patronaty | edytuj kod

 • Jest prezydentem Monaco Youth Center.
 • Jest prezydentem Princess Stephanie Activity Center.
 • Jest prezydentem Monte Carlo Magic Grand Prix (od 1985).
 • Jest prezydentem Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo.
 • Jest prezydentem Międzynarodowego Festiwalu Teatru Amatorskiego.
 • Jest patronem Compagnie des Carabiniers (od 2017).

Życie prywatne | edytuj kod

Najmłodsza członkini rodziny książęcej była przed media kojarzona między innymi z Robem Lowe i Paulem Belmondo, któremu zadedykowała jedną ze swoich pierwszych piosenek[29].

22 kwietnia 1990 ogłosiła swoje zaręczyny z francuskim biznesmenem Jeanem-Yves Le Fur[30][31][32]. Wydarzenie miało miejsce w jednej z paryskich restauracji podczas kolacji z udziałem pięćdziesięciu zaproszonych gości[33]. Zaręczyny zerwała księżniczka dwa miesiące później, gdy dowiedziała się, że jej narzeczony spędził pięć tygodni w więzieniu w 1985 roku, ponieważ był zamieszany w aferę finansową[34].

W 1988 nowym ochroniarzem księżniczki został Daniel Ducruet, Francuz urodzony w Monako. Był rozwiedziony ze swoją poprzednią żoną w połowie lat osiemdziesiątych, a z relacji z Martine Malbouvier miał kilkumiesięcznego syna Michaela. W październiku 1991 przestał pełnić swoją funkcję na dworze książęcym, zamieszkał ze Stefanią i otworzył firmę zajmującą się dystrybucją żywności, szczególnie owoców morza.

Pod koniec maja 1992 włoskie media podały, że Grimaldi jest w ciąży ze swoim chłopakiem i planuje ślub, ale w późniejszym czasie[35]. Informacje zdementowała rzecznik Pałacu Książęcego[36], jednak kilkanaście dni później potwierdziła je sama zainteresowana.

26 listopada 1992 w klinice imienia księżnej Grace księżniczka, w obecności swojego partnera, urodziła syna, który otrzymał imiona Ludwik Robert Paweł[37]. Chłopiec, ponieważ był dzieckiem nieślubnym, nie został wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu.

4 maja 1994, również w towarzystwie Ducrueta, urodziła w Monte Carlo swoje drugie dziecko, córkę Paulinę Grace Maguy[38]. Podobnie jak jej brat, dziewczynka nie uzyskała miejsca w kolejce do dziedziczenia rodzinnego tronu.

W styczniu 1995 rzecznik rodziny książęcej poinformował, że cywilny ślub Grimaldi i Ducrueta odbędzie się w Monako z przyjęciem weselnym w Hotel Loews[39]. Para wstąpiła w związek małżeński 1 lipca[40]. Świadkami ceremonii zostali cioteczna siostra panny młodej i jej matka chrzestna, Elżbieta de Massy, oraz brat pana młodego, Alain Ducuret. Media zwróciły uwagę, że ślub zakończył czteroletni spór księżniczki z ojcem. Książę Rainier nie chciał wyrazić zgody na związek córki, ponieważ jej partner był rozwodnikiem i miał już jedno nieślubne dziecko. W przypadku braku jego przyzwolenia, Stefania utraciłaby wszystkie swoje tytuły, miejsce w linii sukcesji tronu i wsparcie finansowe. Poinformowano również, że Ducruet stara się o kościelne stwierdzenie nieważności jego poprzedniego małżeństwa. Teść nie przyznał mu żadnego tytułu szlacheckiego, nie uczynił tego wobec żadnego ze swoich zięciów.

Z chwilą zawarcia małżeństwa przez Daniela i Stefanię ich dzieci wedle prawa monakijskiego zostały uznane za legalnych potomków i wpisane odpowiednio na siódme (Ludwik) i ósme (Paulina) miejsce w kolejce do tronu, za swoim wujem Albertem, ciotką Karoliną, kuzynami Andreą, Pierre'm i Charlotte oraz za matką[41].

We wrześniu 1996 pojawiły się pierwsze doniesienia na temat kryzysu w małżeństwie księżniczki[42]. Ducruet został sfotografowany przez włoskich dziennikarzy w dwuznacznej sytuacji z belgijską modelką[43] i przyznał się do zdrady[44]. Stefania złożyła pozew rozwodowy 16 września i uzyskała rozwód 5 października[45][46].

W 1998 roku okazało się, że księżniczka ponownie jest w ciąży. 15 lipca 1998 urodziła swoją drugą córkę, która otrzymała imiona Kamila Maria Kelly[47][48]. Dziewczynce w akcie urodzenia wpisano nazwisko Grimaldi i jako potomkini nieślubna nie została dodana do linii sukcesji monakijskiego tronu. Po kilku dniach media poinformowały, że ojcem kolejnej wnuczki księcia Rainiera jest Jan Raymond Gottlieb, dawny ochroniarz Stefanii, z którym była w związku, ale rozstała się kilka miesięcy wcześniej. Mężczyzna pochodził z Nicei i był synem komendanta żandarmerii francuskiej. Nazwisko Kamili dopiero po kilku latach zostało zmienione na Gottlieb. Gdyby Jan i Stefania zawarli legalny związek małżeński, ich córkę wpisano by na ostatnie miejsce listy sukcesji.

W 2001 opuściła Monako i razem z dziećmi oraz dwoma psami dołączyła do cyrku[49]. Tam nawiązała romans z Franco Knie, dyrektorem narodowego cyrku szwajcarskiego. Mężczyzna miał 47 lat i od czternastu lat był żonaty z kobietą o imieniu Claudine. Księżniczka zakończyła tę relację w marcu 2002[50].

16 września 2003 Pałac Książęcy ogłosił, że księżniczka Stefania poślubiła w czasie prywatnej ceremonii w Genewie Adansa Lopez Peres, portugalskiego akrobatę cyrkowego[51][52][53]. Para rozwiodła się w listopadzie 2004.

21 lutego 2018 ogłosiła zaręczyny swojego syna z Marią Chevallier.

Genealogia | edytuj kod

Przodkowie | edytuj kod

Rodzina książęca | edytuj kod

Tytuły | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. The Glasgow Herald - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 2. Toledo Blade - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 3. Star-News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 4. The Milwaukee Sentinel - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-12-19] .
 5. http://news.google.com/newspapers?nid=2206&dat=19840906&id=IgQtAAAAIBAJ&sjid=dQEGAAAAIBAJ&pg=3514,1504459
 6. Zirkus-Taufe: Géraldine Knie tauft Tochter Chanel Marie - Schweizer Illustrierte, schweizer-illustrierte.ch [dostęp 2019-03-31]  (niem.).
 7. Kingman Daily Miner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 8. Lodi News-Sentinel - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 9. Schenectady Gazette - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 10. Eugene Register-Guard - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 11. Sarasota Herald-Tribune - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 12. Bangor Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 13. The Glasgow Herald - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 14. Ottawa Citizen - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 15. The Courier - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 16. St. Petersburg Times - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 17. | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-05-25]  (ang.).
 18. Francois Mitterrand With Fashion Designers At The Elysees Palace In Paris, France On October 18, 1984. Pictures | Getty Images, gettyimages.com [dostęp 2017-11-26]  (fr.).
 19. Lakeland Ledger - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 20. Royalty as Cover Models: Princess Stephanie of Monaco Does Vogue, trendhunter.com [dostęp 2017-11-26] .
 21. Ottawa Citizen - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 22. Manila Standard - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 23. Princess Stephanie of Monaco is guest of honor at circus festival, us.hellomagazine.com [dostęp 2017-12-03]  (ang.).
 24. https://www.facebook.com/pg/GvtMonaco/photos/?tab=album&album_id=1951762745114689
 25. Principesa Stéphanie de Monaco la Palatul Elisabeta | Familia Regală a României / Royal Family of Romania, romaniaregala.ro [dostęp 2019-03-31]  (ang.).
 26. Bloomberg - Are you a robot?, www.bloomberg.com [dostęp 2019-06-20] .
 27. Princess Stephanie made it her mission to help eradicate AIDS | Monaco Reporter, monacoreporter.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 28. H.S.H. Princess Stéphanie of Monaco - Monte Carlo Festivals, montecarlofestival.mc [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 29. Ottawa Citizen - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 30. A Princess Reborn | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 31. Articles about Princess Stephanie - tribunedigital-orlandosentinel, articles.orlandosentinel.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 32. Princess Stephanie Gets Engaged To Frenchman - tribunedigital-orlandosentinel, articles.orlandosentinel.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 33. Monaco Princess, Mogul Announce Engagement | Archives | tulsaworld.com, tulsaworld.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 34. Archives - Philly.com, articles.philly.com [dostęp 2017-11-26] .
 35. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 36. The Prescott Courier - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 37. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 38. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 39. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 40. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 41. Her Father's Blessing | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 42. The Southeast Missourian - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 43. Sarasota Herald-Tribune - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 44. Star-News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 45. The Spokesman-Review - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 46. The Day - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 47. Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 48. Milwaukee Journal Sentinel - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-12-19] .
 49. Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 50. Herald-Journal - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 51. Kentucky New Era - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 52. Toledo Blade - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 53. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stefania (księżniczka Monako)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy