Steffi Nerius


Steffi Nerius w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Steffi Nerius (po lewej) z Christiną Obergföll podczas mistrzostw świata 2007

Steffi Nerius (ur. 1 lipca 1972 w Bergen auf Rügen) – niemiecka lekkoatletka, która specjalizowała się w rzucie oszczepem, medalistka olimpijska.

Początkowo uprawiała siatkówkę. Ponieważ była zbyt niska postanowiła zmienić dyscyplinę. Zaczęła startować w zawodach lekkoatletycznych w rzucie oszczepem. Jej matka była również oszczepniczką. Nerius odnosiła sukcesy jako juniorka (3. miejsce na mistrzostwach Europy), ale przez całe lata 90. nie mogła odnaleźć się w gronie seniorów.

Przełomem w jej karierze był start na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000, gdzie zajęła 4. miejsce. Od tej pory na większości z ważniejszych zawodach międzynarodowych zajmuje wysokie, również medalowe miejsca. Jej największe osiągnięcie to srebrny medal igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004. Zdobywała również złoto mistrzostw świata (2009), trzy brązowe medale podczas tej imprezy (2003, 2005 i 2007). W dorobku ma również krążki mistrzostw Europy (srebrny w 2002 i złoty w 2006). Jej najlepszy wynik w rzucie oszczepem wynoszący 68,34 m uzyskała 31 sierpnia 2008 roku w Elstal.

We wrześniu 2009 ogłosiła zakończenie kariery[1]. Oszczepniczka nie ukrywa swojego homoseksualizmu[2]

Osiągnięcia | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. IAAF: Nerius in retirement – Goodbye to the Gladiator (ang.). [dostęp 16 września 2009].
  2. Wirtualna Polska: Nerius: najpierw złoto, teraz rodzina (pol.). [dostęp 16 września 2009].
  3. a b c d GBRAthletics: European Cup A Final and Super League (Women) (ang.). [dostęp 16 września 2009].
  4. W swojej grupie eliminacyjnej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Medalistki olimpijskie w rzucie oszczepem kobiet

Mistrzynie świata w rzucie oszczepem Mistrzynie Europy w rzucie oszczepem Mistrzynie Pucharu Interkontynentalnego IAAF w rzucie oszczepem

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Steffi Nerius" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy