Stella (Chrzanów)


Na mapach: 50°07′03,0000″N 19°24′41,9998″E/50,117500 19,411667

Stella (Chrzanów) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stella (wymawiana starannie [stella], potocznie [stela]) – osiedle w Chrzanowie położone w jego południowej części, na obszarze, którego utworzono jednostkę pomocniczą gminy Chrzanów.

Osiedle Stella bezpośrednio sąsiaduje od północy z osiedlami Młodości oraz Rospontowa i od południa z miejscowościami Pogorzyce i Źrebce, a poprzez tereny leśne także z osiedlami Borowiec od zachodu i Kościelec od wschodu.

Historia | edytuj kod

Zabudowę osiedla tworzy głównie otoczona lasem kolonia robotniczych bloków mieszkalnych, wybudowana dla pracowników Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych (nazwa przedwojenna: Zakłady Ceramiczne „Stella“), które powstały w tym rejonie miasta około 1928 r. Poza zabudową mieszkalną i przemysłową na terenie osiedla znajdują się też placówki edukacyjne i obiekty użyteczności publicznej, których część z przyczyn ekonomicznych pozostaje obecnie zamknięta (jak np. dom kultury, przedszkole).

Obszar osiedla | edytuj kod

Osiedle obejmuje tylko jedną ulicę: Kolonia Stella (prostopadle do niej przez osiedle przebiega także ulica Pogorska)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Uchwała Nr LIII/502/06 Rady Miejskiej w Chrzanowie z dnia 4 lipca 2006r. w sprawie zmiany załączników nr 1 i 2 do statutów osiedli w Gminie Chrzanów. BIP Urząd Miejski w Chrzanowie. [dostęp 2018-08-15].
Na podstawie artykułu: "Stella (Chrzanów)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy