Stempel odwrócony (numizmatyka)


Stempel odwrócony (numizmatyka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stempel odwrócony - w numizmatyce polskiej, określenie odnoszące się bicia monety w taki sposób, że górna część rysunku rewersu styka się z dolna częścią rysunku awersu. W konsekwencji, po obrocie monety wokół osi pionowej rysunku jednej strony, rysunek drugiej strony jest odwrócony o pełne 180 stopni[1] [2].

Przeciwnym określeniem do stempla odwróconego jest stempel zwykły, choć to określenie w numizmatyce polskiej ma również i inne znaczenie.

Dużo precyzyjniejsze określenie wzajemnej orientacji rysunków awersu i rewersu funkcjonuje w numizmatyce amerykańskiej, gdzie odpowiednikiem stempla odwróconego jest określenie „orientacja monety” (ang. coin aligment), a stempel zwykły określany jest jako „orientacja medalu” (ang. medal aligment)[3]. Takie nazewnictwo wynika z faktu, że w Stanach Zjednoczonych emitent przyjął dla swoich monet stempel odwrócony jako podstawową relację rysunków awersu i rewersu. Taka sama orientacja awersu względem rewersu obowiązywała we Francji przed wprowadzeniem monet euro do obiegu.

W języku codziennym kolekcjonerów „odwrotka” to moneta wybita stemplem odwróconym. Ze względu na fakt, że w historii numizmatyki polskiej oficjalnie tylko jedna moneta wpuszczona do obiegu była wybita stemplem odwróconym (obiegowe 2 złote wzór 1924, wybite w Filadelfii), inne polskie monety wybite stemplem odwróconym są w rzeczywistości destruktami menniczymi, będącymi mimo to przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów.

Formą pośrednią między stemplem odwróconym a stemplem zwykłym jest „stempel skręcony”, gdzie wzajemna orientacja rysunków rewersu i awersu jest inna niż 0 i 180 stopni. Określenie to jednak wykorzystywane jest bardzo rzadko. Zamiast niego w języku codziennym do nazywania tego rodzaju destruktów menniczych używa się słowa „skrętka”.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. JerzyJ. Chałupski JerzyJ., Specjalizowany katalog monet polskich XX i XXI w. część trzecia Rzeczpospolita Polska 1945–1952 Polska Rzeczpospolita Ludowa 1952–1989, 2010 .
  2. JanuszJ. Parchimowicz JanuszJ., Katalog monet polskich obiegowych i kolekcjonerskich od 1916, 2008 .
  3. Krause, Standard Catalog of World Coins 2001–Date, 2016 .
Na podstawie artykułu: "Stempel odwrócony (numizmatyka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy