Stożek Mały (Beskid Śląski)


Na mapach: 49°36′54,25″N 18°49′27,00″E/49,615069 18,824167

Stożek Mały (Beskid Śląski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stożek Mały (cz. Malý Stožek, 843 m n.p.m.) – słabo zaznaczające się, bezleśne wzniesienie w Beskidzie Śląskim w głównym grzbiecie Pasma Czantorii, położone między Wielkim Stożkiem a Cieślarem. Od Stożka Małego odchodzi na północny wschód boczne ramię Kobylej. Pod szczytem, tuż na północ od jego kulminacji znajduje się kilka zabudowań osiedla Stożek Mały, należącego administracyjnie do Wisły. Po zachodniej stronie grzbietu łączącego Stożek Mały z Cieślarem, na wys. ok. 800–830 m, kilka zabudowań czeskiego przysiółka Malý Stožek, należącego administracyjnie do Nydku.

Przez szczyt Stożka Małego biegnie granica państwowa polsko-czeska, a wzdłuż niej graniczne szlaki: czerwony – polski i niebieski – czeski. Od strony czeskiej, z Kolibisk w dolinie Głuchówki wyprowadzają na grzbiet znaki zielone, zaś z doliny Dziechcinki – żółte znaki wiodące do schroniska PTTK na Wielkim Stożku.

Stożek Mały ze szlaku z Wisły

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Barański, Mirosław J.: Beskid Śląski. Pasmo Stożka i Czantorii. Przewodnik turystyczny. Wyd. Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1996, ​ISBN 83-7005-370-X​;
Na podstawie artykułu: "Stożek Mały (Beskid Śląski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy