Stożek Wielki (Beskid Śląski)


Na mapach: 49°36′20″N 18°49′23″E/49,605556 18,823056

Stożek Wielki (Beskid Śląski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stożek Wielki (po prawej) od strony północnej, ze stoków Cieślara

Stożek Wielki (czes. Velký Stožek; 978 m n.p.m.) – szczyt górski w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim, trzeci co do wysokości (po Wielkiej Czantorii i Kiczorach) szczyt w wododziale Wisły i Odry.

Spis treści

Ukształtowanie | edytuj kod

Zbocza szczytowej kopuły Wielkiego Stożka stromo opadają ku zachodowi, północy i wschodowi, jedynie ku południu jego grzbiet biegnie prawie poziomo ku Kyrkawicy. Góra, oglądana z sektora północnego, ma rzeczywiście formę dość regularnego stożka. Zbudowana jest z piaskowca godulskiego. Pod samym szczytem od strony zachodniej charakterystyczna wychodnia skalna z wywieszoną płytą, opisana w relacji z wycieczki turystycznej odbytej już w 1891 r.

Szczyt Wielkiego Stożka jest zwornikiem dla tzw. „ramienia Łączki i Filipki” – najdłuższego grzbietu bocznego Pasma Czantorii, odchodzącego od Stożka w kierunku północno-zachodnim.

Masyw Wielkiego Stożka porośnięty jest lasami, po stronie zachodniej głównie bukowymi i bukowo-świerkowymi, po wschodniej – w większości świerkowymi.

Schronisko PTTK Stożek

Przez Stożek przebiega granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami; przed wejściem obu państw do strefy Schengen znajdowało się tu turystyczne przejście graniczne Stożek-Velký Stožek.

Pod samym szczytem znajduje się schronisko PTTK Stożek oddane do użytku w 1922[1] (pierwsze wybudowane przez Polaków w polskim Beskidzie Śląskim – wcześniejsze budowała organizacja Beskidenverein) oraz węzeł szlaków pieszych, którymi dojść można m.in. na Przełęcz Kubalonkę, Czantorię Wielką, Soszów Wielki do Wisły, Wisły Głębce, Istebnej, Jaworzynki i Jabłonkowa. Przez szczyt przebiega także Główny Szlak Beskidzki.

Ze szczytu rozciągają się fragmentaryczne widoki na Beskid Śląsko-Morawski, spod schroniska – szeroki widok na Beskid Śląski.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

Po stronie polskiej:

Po stronie czeskiej

  • czerwony i żółty z Nýdku – 3:50 godz., z powrotem 2:35 godz.
  • żółty i niebieski z Jabłonkowa – 2:25 godz., z powrotem 1:50 godz.
  • niebieski szlak graniczny z Czantorii Wielkiej – 2:15 godz., z powrotem 2:40 godz.

Infrastruktura turystyczna | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Mały i Beskid Śląski. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 227–242. ISBN 978-83-925599-3-1.
  2. Downhill Contest, downhillcup.eu [dostęp 2017-01-07] .

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stożek Wielki (Beskid Śląski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy