Stojan Ganew


Stojan Ganew w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stojan Dimitrow Ganew (ur. 23 lipca 1955 w Pazardżiku, zm. 1 lipca 2013 w Greenwich) – bułgarski prawnik, pedagog, dyplomata i polityk.

Pod koniec lat 80. działacz opozycji antykomunistycznej, po Okrągłym Stole wicepremier i minister spraw zagranicznych w rządzie Filipa Dimitrowa (1991-1992), a następnie Przewodniczący 47. Zgromadzenia Ogólnego ONZ (1992). Po upadku gabinetu Dimitrowa ograniczył swoją aktywność publiczną i poświęcił się pracy wykładowcy uniwersyteckiego. Do polityki powrócił jeszcze na początku XXI wieku, kiedy przez pół roku pełnił obowiązki Szefa Kancelarii Premiera Symeona Sakskoburggotskiego (2001-2002).

Życiorys | edytuj kod

W młodości był sekretarzem Komsomołu im. Konstantina Weliczkowa. Następnie skupił się na działalności naukowej: ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Klemensa z Ochrydy w Sofii (1979), w 1985 roku obronił na Uniwersytecie Moskiewskim doktorat, a cztery lata później został profesorem prawa. Pracował jako wykładowca w Sofii oraz w Fundacji Konrada Adenauera w Niemczech.

Pod koniec lat 80. zaangażował się w działalność polityczną. W 1990 roku został przewodniczącym Zjednoczonego Centrum Demokratycznego, które niedługo potem weszło w skład Związku Sił Demokratycznych, największej w kraju organizacji opozycyjnej. Kiedy w listopadzie 1991 roku ZSD odsunął od władzy rządzących przez cały okres powojenny komunistów, Ganew wszedł do gabinetu kierowanego przez Filipa Dimitrowa na stanowiska wicepremiera i ministra spraw zagranicznych.

Pod koniec istnienia rządu został także Przewodniczącym 47. Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Następnie wycofał się z życia publicznego. W latach 1996-2001 był profesorem Uniwersytetu w Bridgeport w Stanach Zjednoczonych.

Do polityki powrócił po wyborach parlamentarnych w 2001 roku, kiedy do władzy doszedł liberalny Narodowy Ruch Symeon Drugi. Ganew został Szefem Kancelarii Premiera Symeona Sakskoburggotskiego, ale już w lutym 2002 roku złożył dymisję z tego stanowiska. Stwierdził, że jej przyczyną były zmiany organizacyjne w Kancelarii[1].

Od tej pory pracował na Uniwersytecie Nowojorskim.

Zmarł w szpitalu na chorobę nowotworową[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. STOYAN GANEV FOR BBC: I WAS NOT DISMISSED, novinite.com, 15 lutego 2002 [dostęp 2013-07-04]  (ang.).
  2. Почина Стоян Ганев, dnevnik.bg, 2 lipca 2013 [dostęp 2013-07-04]  (bułg.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Stojan Ganew" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy