Stokłosica


Stokłosica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Polana Stokłosica, stacja końcowa kolei krzesełkowej „Czantoria” oraz maszt telewizyjny

Stokłosica – polana w Beskidzie Śląskim, na grzbiecie opadającym ze szczytu Wielkiej Czantorii w kierunku północno-wschodnim nad Ustroń Polanę.

Rozciąga się na wysokości od 770 do 850 m n.p.m. Na polanie znajduje się górna stacja kolei krzesełkowej „Czantoria” z Ustronia Polany, górna stacja narciarskiego wyciągu orczykowego z niżej położonej polany Faturka, letni tor sankorolkowy, a także telewizyjna stacja przekaźnikowa z charakterystycznym, ponadtrzydziestometrowym masztem.

Jest to jeden z najbardziej zatłoczonych punktów w polskich Beskidach. Zimą panuje tu ożywiony ruch narciarski. W sezonie letnim i narciarskim funkcjonuje bufet. Z polany rozpościera się panorama w kierunku wschodnim – na część Beskidu Śląskiego za doliną Wisły, z dominującą na pierwszym planie Równicą i położoną u jej stóp uzdrowiskową dzielnicą Ustronia – Zawodziem. W kierunku północno-wschodnim przy sprzyjających warunkach widać nowe osiedla Tychów i Wzgórza Łazisko-Mikołowskie.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

– przez Stokłosicę przechodzi czerwony szlak turystyczny z Ustronia Polany na Wielką Czantorię.
Na podstawie artykułu: "Stokłosica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy