Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”


Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” – organizacja pozarządowa utworzona w 2011 roku w Ossolinie (woj. świętokrzyskie).

Szkoła Podstawowa w Ossolinie, prowadzona przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”

Celem Stowarzyszenia jest ochrona i promocja dziedzictwa historycznego oraz kulturowego miejscowości. Organizacja zaangażowana jest w szereg przedsięwzięć społecznych. Z inicjatywy Stowarzyszenia od 2012 roku organizowana jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Goźlicach[1]. Stowarzyszenie współorganizuje Pasterkę z inscenizacją bożonarodzeniową, odbywającą się w Ossolinie na terenie kompleksu XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej[2]. Co roku w lipcu, Stowarzyszenie jest organizatorem i gospodarzem Pikniku Rycerskiego połączonego z Galą "Kryształowego Berła" – nagrody przyznawanej gwiazdom polskiego kina za wybitne role w filmach historycznych i kostiumowych[3]. Dotychczasowymi jej laureatami zostali: Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Wiktor Zborowski, Emilia Krakowska i Leszek Teleszyński[4]. Stowarzyszenie prowadzi Szkołę Podstawową w Ossolinie[5].

Prezesem Zarządu Stowarzyszenia jest Rafał Staszewski.

Przypisy | edytuj kod

  1. Na ratunek kamiennym skarbom. [dostęp 2015-09-02].
  2. Wyjątkowa pasterka w Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie, Onet.pl, 23 grudnia 2012 [dostęp 2015-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2014-09-17] .
  3. Sandomierz: Widowiskowy piknik z rycerzami i Wiktorem Zborowskim w Ossolinie (zdjęcia). echodnia.eu. [dostęp 2015-09-02].
  4. MałgorzataM. Płaza MałgorzataM., VI Piknik Rycerski w Ossolinie. Aktor Leszek Teleszyński z berłem, „echodnia.eu” [dostęp 2017-11-02]  (pol.).
  5. O nas, Szkoła Podstawowa w Ossolinie [dostęp 2015-09-02] .
Na podstawie artykułu: "Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy