Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich


Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 mar 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) – stowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy, od 1989 członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. Jest najstarszą organizacją dziennikarską w Polsce. Liczy ponad 2700 członków zrzeszonych w 16 oddziałach terenowych w największych miastach Polski[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich powstało w okresie stalinizmu, zostało utworzone 11 marca 1951, zajmując miejsce Związku Zawodowego Dziennikarzy RP[2].

Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego władze państwowe rozwiązały SDP, tworząc w jego miejsce Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL. Po 1989 SDP zostało reaktywowane, zaś SD PRL zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. W 1995 z inicjatywy SDP powstała Karta Etyczna Mediów. W strukturze SDP istnieje utworzone w 1996 Centrum Monitoringu Wolności Prasy, którego zadaniem jest publiczne zajmowanie stanowiska i udzielanie pomocy dziennikarzom w przypadkach zagrożenia wolności słowa i wypowiedzi.

W 1995 z inicjatywy SDP powstała niepubliczna Wyższa Szkoła Dziennikarska im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie; po kilkunastu latach działalności szkoła zbankrutowała i została zamknięta w 2013.

SDP przyczyniło się w 2001 do uchwalenia ustawy o dostępie do informacji publicznej, wspierając projekt opracowany w Centrum im. Adama Smitha.

Prezesami honorowymi SDP są: Stefan Bratkowski i Krystyna Mokrosińska[3], prezesem zarządu Krzysztof Skowroński[4].

Prezesi Zarządu Głównego SDP | edytuj kod

Siedziba | edytuj kod

Budynek przy ul. Foksal 3 – siedziba Stowarzyszenia

Budynek mieszczący się przy ul. Foksal 3–5, był zbudowany jako pałac Wołowskiego, znany też jako pałac Bourbona. Od 1922 do lat 30. pełnił funkcję siedzib dwóch poselstw – Stanów Zjednoczonych (1922–30.) i Norwegii (1930–1939). W okresie PRL nosił on nazwę Domu Dziennikarza im. Juliana Bruna[5].

Poza SDP siedzibę ma tam również Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Monitoringu Wolności Prasy oraz Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich.

Członkowie | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wybrano prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – fakty.interia.pl/
  2. a b Encyklopedia Powszechna PWN. Suplement, tom 5, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1989, ​ISBN 83-01-08614-9​, s. 474.
  3. Strona SDP – władze SDP
  4. Krzysztof Skowroński nowym prezesem SDP. 11-10-01. [dostęp 2011-10-02].
  5. Eugeniusz Szwankowski: Ulice i place Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970, s. 48.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (stowarzyszenie):
Na podstawie artykułu: "Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy