Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie


Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawiepolskie stowarzyszenie z siedzibą w Warszawie, skupiające krewnych i bliskich ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 oraz zajmująca się ich upamiętnieniem.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Sanktuarium „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie” w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie z tabliczkami poświęconymi ofiarom zbrodni katyńskiej

Działalność warszawskiej rodziny katyńskiej zainicjowali pod koniec 1988 Jolanta Klimowicz-Osmańczyk, Edmund Osmańczyk, Andrzej Wajda, Bożena Mamontowicz-Łojek, Jan Plater Gajewski i ks. Stefan Niedzielak, dzięki któremu organizatorzy otrzymali miejsce do spotkań przy proboszcz parafii św. Karola Boromeusza przy kościele pod tym wezwaniem. Początkowo twórcy świadomie nie zarejestrowali działalności w formie prawnej. Od 1989 w zarządzie Warszawskiej Rodziny Katyńskiej zasiadali Bożena Mamontowicz-Łojek jako przewodnicząca i Jędrzej Tucholski jako wiceprzewodniczący. W działanie grupy zaangażowały się aktywnie Katarzyna Piskorska w dziedzinie plastycznej, Danuta Przystasz odpowiedzialna za sprawozdania i regulaminy.

19 grudnia 1991 Sąd Wojewódzkie w Warszawie zarejestrował Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie (autorką pierwotnej wersji statutu była Danuta Przystasz, a finalną wersję opracowali mec. Wiktor Łyszczak i B. Łojek). Jako główne cele statutowe działalności stowarzyszenia wskazano: „dążenie do ujawnienia faktów i utrwalenie prawdy o losach polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach sowieckich, zamordowanych w Katyniu, Charkowie oraz Twerze i w innych miejscach na terenie ZSRR” oraz „Staranie o pobudowanie cmentarzy wojennych jeńców polskich zamordowanych w Katyniu, Charkowie oraz Twerze”. Od 22 lutego 1992 do 4 lutego 1994 przewodniczącym zarządu był Jędrzej Tucholski, a jego następcą został wcześniejszy zastępca, Włodzimierz Dusiewicz. W wybranym pod koniec listopada 1995 i 1998 zarządzie stowarzyszenia prezesem był wybierany Tadeusz Lutoborski, wiceprezesem pozostawała Bożena Łojek, a członkinią została m. in. Katarzyna Piskorska.

Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie uzyskało wpis w rejestrze stowarzyszeń w Krajowym Rejestrze Sądowym 29 sierpnia 2003[1][2].

Stowarzyszenie zostało jednym z organizatorów Katyńskiego Marszu Cieni.

W drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku ponieśli śmierć działacze Warszawskiej Rodziny Katyńskiej i stowarzyszenia: Bożena Mamontowicz-Łojek, Tadeusz Lutoborski, Katarzyna Piskorska oraz ks. inf. Zdzisław Król i ks. Andrzej Kwaśnik[3].

Władze | edytuj kod

Zarząd
  • Halina Drachal – prezes
  • Andrzej Leśnik – pierwszy wiceprezes
  • Marek Krystyniak – drugi wiceprezes
  • Maria Buńda – skarbnik
  • Magdalena Gadomska – sekretarz
  • członkowie: Teresa Gądzikiewicz-Prokopow, Krystyna Geyer, Łukasz Kowalski, Stefan Żelazowski

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rodzina Katyńska w Warszawie. mojepanstwo.pl. [dostęp 17 kwietnia 2015].
  2. Rodzina Katyńska w Warszawie. krs-online.com.pl. [dostęp 17 kwietnia 2015].
  3. Smoleńsk, 10.04.2010. katyn.org. [dostęp 18 kwietnia 2015].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy