Strażnica KOP „Kudruny”


Strażnica KOP „Kudruny” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strażnica KOP „Kudruny” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Spis treści

Formowanie i zmiany organizacyjne | edytuj kod

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 22 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 10 strażnic[1]. W 1937 roku strażnica znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Rykonty”[2]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[3]. W komunikatach dyslokacyjnych z 1938 roku nie występuje.

 Osobny artykuł: strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza.

Służba graniczna | edytuj kod

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[4]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[3].

Sąsiednie strażnice:

Przypisy | edytuj kod

  1. Komunikaty dyslokacyjne KOP ↓, s. 5/1928.
  2. a b Szubański 1993 ↓, s. 276.
  3. a b Prochwicz, Konstankiewicz i Rutkiewicz 2003 ↓, s. 32.
  4. Falkiewicz 1925 ↓, s. 3-4.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Strażnica KOP „Kudruny”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy