Street racing


Street racing w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Street racing – nielegalne wyścigi odbywające się na drogach publicznych. Są to zarówno spontaniczne spotkania niewielkiej liczby kierowców, jak też zaplanowane i zorganizowane zloty większych grup.

W wyścigach często startują samochody tuningowane. Street racing powstał w latach 30. XX w., gdzie miłośnicy motoryzacji postanowili zwiększyć moc dolnozaworowego 4-cylindrowego silnika spalinowego; kiedy skończyła się wojna w Ameryce, zaczął pojawiać się hot-rodding.[potrzebny przypis] W latach 50. i 60. XX w. street racing w Ameryce był już całkiem dobrze rozwinięty, kiedy to młodzi ludzie spotykający się w przydrożnych barach zakładali się, kto ma szybszy samochód.

Historyczne samochody tego sportu to Ford Mustang, Chevrolet Camaro, Dodge Challenger i Chevrolet Corvette. Silniki w tych samochodach to 5- i 6-litrowe V8 (zdarzały się jeszcze większe), moc uzyskana w tych autach po modyfikacjach wynosiła co najmniej 300 KM, a zdarzały się nawet samochody o wysokim momencie obrotowym silnika i mocy ok. 700 KM.[potrzebny przypis]

Przykładowe konkurencje to drag racing i drifting.

Spis treści

Popkultura | edytuj kod

Street racing znalazł odzwierciedlenie również w popkulturze.

Filmografia | edytuj kod

Gry komputerowe | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Street racing" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy