Stricticollis


Stricticollis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stricticollis rufithorax

Stricticollisrodzaj chrząszczy z rodziny nakwiatkowatych i podrodziny Anthicinae.

Takson ten został wprowadzony w 1879 roku przez Sylvaina A. de Marseula. W 1894 roku Maurice Pic wprowadził dla niego nową nazwę Stricticomus, jednak krok ten był niezgodny z zasadami ICZN[1].

Chrząszcze o wyraźnie owłosionym ciele. Głowę mają delikatnie punktowaną, z tyłu zaokrągloną. Przedplecze jest wyraźnie zwężone ku tyłowi, w części przedniej pozbawione guzków, a w części nasadowej z silnym przewężeniem o formie dobrze widocznego wcisku. Ubarwienie głowy i przedplecza jest pomarańczowe do jasnobrązowego, wyraźnie jaśniejsze od koloru tła pokryw. Na odnóżach brak jest długich, sterczących szczecinek. Na wierzchołkach pokryw samców nie występują ząbki. Tylna para odnóży u obu płci pozbawiona jest ząbków na udach i goleniach[2][3].

W Europie stwierdzono następujące gatunki[1][4]:

W Polsce występuje tylko S. tobias[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b genus Stricticollis Marseul, 1879. W: BioLib.cz [on-line]. [dostęp 2019-12-22].
  2. a b T. Barłożek, R. Gawroński, K. Komosiński, Sz. Konwerski, R. Matusiak, M. Miłkowski, R. Ruta. Nowe stanowiska Anthicidae (Coleoptera: Tenebrionoidea) w Polsce. „Wiadomości Entomologiczne”. 30 (3), s. 159-169, 2011. 
  3. Daniel Kubisz, Przemysław Szwałko: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 80. Nakwiatkowate - Anthicidae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1998, s. 10-16.
  4. Stricticomus Pic, 1894. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-12-22].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Stricticollis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy