Stropy o konstrukcji zespolonej


Stropy o konstrukcji zespolonej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W konstrukcjach zespolonych współpracują ze sobą elementy z różnych materiałów, z których normalnie wykonuje się samodzielne pracujące elementy konstrukcyjne: stalowe, betonowe, drewniane i inne. Konstruując tego rodzaju elementy budowlane jako zespolone uzyskuje się cechy stropów, które byłyby bardzo trudne lub niemożliwe przy wykorzystaniu standardowego rozwiązania.

Stropy stalowo-betonowe na blachach fałdowych.

W tego rodzaju rozwiązaniu wykorzystuje się stal w postaci blach fałdowych o różnym profilu, a także stalowe walcowane na gorąco. Stropy o konstrukcji zespolonej na blachach fałdowych znalazły powszechne zastosowanie w budynkach wysokich, w tym w obiektach zaliczanych do grupy najwyższych budynków wzniesionych na świecie.

Strop na belkach drewnianych zespolonych z płytą żelbetową.

W rewaloryzacji stropów drewnianych, tam gdzie stan techniczny belek umożliwia dalsze ich wykorzystanie, została opracowana metoda wzmacniania tych stropów przez zespolenie belek z płytą żelbetową. Łączenie belek drewnianych z płytą żelbetową uzyskuje się za pośrednictwem łączników, zapewniających współpracę łączonych elementów.

Bibliografia | edytuj kod

  • Podstawy budownictwa, Politechnika Krakowska. Kraków 2001

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stropy o konstrukcji zespolonej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy