Strużańskie wieczory poezji


Strużańskie wieczory poezji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Biuro organizacyjne Festiwalu

Strużańskie wieczory poezji (maced. Струшки Вечери на Поезијата) – międzynarodowy festiwal poezji odbywający się corocznie w macedońskim mieście Struga.

Po raz pierwszy spotkanie poetów w Strudze odbyło się w 1962 - uczestniczyli w nim wyłącznie poeci macedońscy. Rok później wzięli w nim udział poeci z całej Jugosławii. Wtedy też ufundowano po raz pierwszy nagrodę im. braci Miladinow (Браќа Миладиновци) za najlepszy tomik poezji, opublikowany pomiędzy dwiema edycjami festiwalu.

Od 1966 festiwal nabrał charakteru międzynarodowego, a najlepszego poetę uhonorowywano Złotym Wieńcem (Златен Венец на Поезијата). Pierwszym laureatem tej nagrody został Robert Rożdestwienski. W 1968, we współpracy z UNESCO kierownictwo Festiwalu ufundowało kolejną nagrodę za najlepszy debiut poetycki młodego autora.

W czasie kilkudziesięciu lat trwania festiwalu gościł on ponad 4000 poetów, tłumaczy i krytyków z 95 państw świata. W gronie nagrodzony w Strudze poetów byli m.in. Iosif Brodski, Eugenio Montale, Pablo Neruda i Seamus Heaney. Wśród nagrodzonych byli dysydenci (Iosif Brodski, Bułat Okudżawa), ale także amerykański beatnik Allen Ginsberg. W 1987 Złotym Wieńcem uhonorowano polskiego poetę Tadeusza Różewicza, a w 2018 Adama Zagajewskiego.

Imiona zwycięzców konkursu znajdują się na tablicach pamiątkowych w pobliżu Strużańskiego Centrum Kultury.

Biura organizacyjne Festiwalu znajdują się w Skopju i w Strudze. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą poeci, krytycy, a także filolodzy.

Laureaci Złotego Wieńca | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Adam Zagajewski laureatem nagrody Złotego Wieńca, kultura.onet.pl, 22 marca 2018 [dostęp 2018-03-23]  (serb.).
  2. Romanian poet Anna Blandiana awarded the “Golden Wreath” of SPE for 2019, svp.org.mk [dostęp 2019-08-01]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (poetry festival):
Na podstawie artykułu: "Strużańskie wieczory poezji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy