Studio Miniatur Filmowych


Studio Miniatur Filmowych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Studio Miniatur Filmowych – polskie studio filmowe, jeden z najstarszych w kraju producentów filmowych, działa od 1 stycznia 1958 roku[1], powstało w wyniku przekształcenia warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającej jako firma państwowa. Struktura Studia pozostała niezmieniona aż do 1990 roku. SMF wyprodukowało ponad 1500 obrazów, wśród nich są zarówno autorskie filmy krótkometrażowe (w tym Piotra Dumały czy Jana Lenicy), seriale dla dzieci, jak i filmy kinowe. Dyrektorem studia jest Włodzimierz Matuszewski.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Powstało w 1958 roku w Warszawie. Od tego czasu wyprodukowało ok. 1500 filmów, głównie animowanych, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Było jednym z 5 istniejących w PRL-u studiów animacji. Pierwszą poważną koprodukcją międzynarodową SMF był serial Dwa koty i pies, w której wkład wnieśli m.in. prywatni inwestorzy z Holandii i Polski oraz TVP.

W latach 1995-1996 SMF, jako jedyne Studio spoza krajów Unii Europejskiej (wraz z innymi studiami z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Belgii) uczestniczyło w realizacji wysoko ocenionego serialu Billy the Cat (pol. Kot Billy). W latach 1996-1998 Studio współrealizowało serię Troubles (Ink-Tank/CTW).

Produkcje animowane (m.in.) | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Produkcje SMF były wielokrotnie nagradzane m.in. Złotą Palmą w Cannes czy Grand Prix w Oberhausen, Zagrzebiu czy Ottawie.

Na 40-lecie istnienia Studia Miniatur Filmowych (w 1998 roku) przyznano mu Nagrodę Specjalną za wkład w rozwój polskiej animacji – nagroda przyznana została podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie.

W 2011 roku Studio Miniatur Filmowych zostało nominowane do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

Przypisy | edytuj kod

  1. Studio Miniatur Filmowych. www.filmpolski.pl. [dostęp 2012-12-31].

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Studio Miniatur Filmowych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy