Studnia Napoleona


Studnia Napoleona w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Studnia po remoncie w 2012 Tablica informacyjna

Studnia Napoleonastudnia zlokalizowana na zachód od Pożegowa, dzielnicy Mosiny, na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, na zboczu Moreny Pożegowskiej, w pobliżu stacji kolejowej Osowa Góra.

Studnia znajduje się przy dawnym ważnym trakcie handlowym, który wiódł z Poznania na zachód, w kierunku Prus i Francji. Była istotnym miejscem popasów i odpoczynku podróżnych. Legenda głosi, że Napoleon Bonaparte, podążając z Francji na Moskwę (1812), również zatrzymał się w pobliżu i posłał adiutanta po wodę, która okazała się mieć smak szampana. Zjawisko zamiany wody w szampana ma się tu zdarzać raz do roku o niewiadomej porze[1]. Według innych źródeł powyższe zdarzenia mogły mieć miejsce w 1806 lub 1807[2].

Studnia została odnowiona i oddana do użytku 18 sierpnia 2012, w formie przypominającej obiekty XVIII/XIX-wieczne, z drewnianym zadaszeniem[3][4]. Jest jednym z punktów na ścieżce dydaktycznej im. prof. Adama Wodziczki (głaz pamiątkowy ku czci profesora znajduje się w pobliżu)[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tablica informacyjna in situ.
  2. Anna Jabłońska, Dorota Matyaszczyk, Napoleon i jego epoka w Wielkopolsce. XIV Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Wielkopolsce 2006.
  3. Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.
  4. Wizjer Turystyczny.
  5. Gmina Mosina.
Na podstawie artykułu: "Studnia Napoleona" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy