Studzianka (Wierzbowa)


Na mapach: 51°26′22″N 15°43′00″E/51,439444 15,716667

Studzianka (Wierzbowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Studzianka (dawna, niemiecka nazwa Armadebrunn) – uroczysko - dawna miejscowość w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Gromadka[1].

Pierwotnie wieś w dawnym powiecie szprotawskim; następnie wcielona do powiatu bolesławieckiego i gromady Wierzbowa, a później do województwa legnickiego, do sołectwa Wierzbowa w tymże województwie. W 1999 r. wcielona znowu do pow. bolesławieckiego w nowo powstałym woj. dolnośląskim.

W 1945 wieś została porzucona przez dotychczasowych mieszkańców, nie została już ponownie zasiedlona. W 1946 roku wieś otrzymała nazwę Studzianka[2]. Zamieszkałe pozostały jedynie budynki przy stacji kolejowej Studzianka, która była oddalona od tej wsi o około 1,5–2 km. Jednakże zabudowania przystacyjne, należały do obrębu wsi Wierzbowa. Mieszkańcami tych domów byli głównie kolejarze, którzy w połowie lat 70. XX w. przesiedleni zostali do Legnicy.

Do 1992 teren byłej wsi znajdował się na terenie sowieckiego poligonu wojskowego. Obecnie, po opuszczeniu tych terenów przez Sowietów, obszar ten wchodzi w skład powiatu bolesławieckiego i leży w granicach Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych - PRNG
  2. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Studzianka (Wierzbowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy